John Steinbeck – životopis

literatura

 

Jméno: John Steinbeck

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Pavla

 

John Steinbeck (1902 – 1968)

John Steinbeck je považován za jednoho z nejvýznamnějších tvůrců amerického moderního románu. Prostřednictvím svého díla dokázal věrně přiblížit neutěšené příběhy nemajetných obětí americké hospodářské krize 30. let 20. století milionům čtenářů napříč prostorem a časem. Získal Pulitzerovu i Nobelovu cenu za literaturu.

 

John Ernst Steinbeck se narodil 27. února 1902 v americkém Salinas, správním městě kalifornského okresu Monterey County. Jeho matka byla povoláním učitelka, jejíž početná rodina pocházela z Irska. Měla velmi ráda umění a společensky se aktivně angažovala. Pravděpodobně hlavně díky ní se John začal aktivně zajímat o literaturu a sociální problematiku. Otec, potomek německých imigrantů, pracoval jako účetní. John byl jediným synem Steinbeckových. Kromě něj měli ještě tři dcery. Zejména mladší sestra Mary znamenala pro Johna v dětství mnoho, byla pro něj tehdy největší kamarádkou. Jinak byl v dětském věku spíše plachý a neměl mnoho přátel.

 

Když bylo Johnovi devět let, dostal jako dárek rytířský román „Artušova smrt“ od Sira Thomase Maloryho. Stal se jeho oblíbenou knihou a inspirací k prvním vlastním literárním výtvorům. Během studií na střední škole sdělil mladý John odhodlaně rodičům, že se chce stát spisovatelem. V roce 1919 začal studovat na Stanfordově univerzitě. Zde si vybíral jen takové předměty z anglické literatury a historie, o kterých se domníval, že mu pomohou stát se lepším spisovatelem. Zajímal se značně i o biologii. Závěrečné zkoušky ale nikdy nesložil. V roce 1925 se odstěhoval do New Yorku, aby se zde stal reportérem. Zanedlouho poté se ale vrátil zpátky do Kalifornie, kde se také odehrává děj většiny jeho knih.

 

Již jako student si přivydělával pomocnými pracemi na rančích. Vystřídal za svůj život dlouhou řadu zaměstnání, z nichž mnohá byla manuálního charakteru. Pracoval na ranči, v cukrovaru, vydělával si jako tesař, pomáhal na stavbě silnice, byl dělníkem v továrně na rybí konzervy, zedníkem, ale i třeba úředníkem v obchodním domě. V terénu sbíral strhující příběhy námezdních pracovníků. Steinbeck svoje zkušenosti z pracovního prostředí i vyslechnuté příběhy mistrně zúročil ve svých knihách, ve kterých se zaměřil na poutavé líčení osudů obyčejných lidí, většinou rolníků, nejvíce zasažených americkou hospodářskou krizí, tzv. Velkou depresí ve 30. letech 20. století.

 

Svůj první román „Zlatý pohár“ Steinbeck vydal v roce 1929, velkého úspěchu u čtenářů se ovšem dočkal až díky knize „Pláň Tortilla“, která mu vyšla o šest let později. V roce 1939 bylo natočeno drama na motivy Steinbeckovy novely „O myších a lidech“  – jako vůbec první filmová adaptace Steinbeckovy knihy – zdaleka však ne poslední v řadě. Za román „Hrozny hněvu“ z roku 1939 si Steinbeck vysloužil nadšené reakce ze strany kritiků a byla mu za něj udělena Pulitzerova cena. Další z jeho stěžejních děl, román „Na východ od ráje“, vzniklo v období po druhé světové válce. V roce 1962 byl oceněn Nobelovou cenou za literaturu.

 

Steinbeck byl celkem třikrát ženatý, z druhého manželství měl dva syny, Thomase a Johna. Se svou třetí ženou se odstěhoval do New Yorku, kde zemřel v prosinci roku 1968 v důsledku srdečního selhání.

 

Výběrově z díla:

„O myších a lidech“ (1937) – Novela o dvou zemědělských dělnících bez prostředků, kteří sní svůj velký sen o vlastním kousku půdy, na němž by mohli společně hospodařit. George marně chrání svého přítele, prostoduchého hromotluka Lennieho, který jednoho dne nechtěně způsobí obrovskou tragédii.

 

„Hrozny hněvu“ (1939) – Román vypráví o neúprosném dopadu hospodářské krize na rodinu oklahomských zemědělců. Poté, co musí Joadovi opustit pronajímanou půdu v Oklahomě, neboť přišli kvůli nepřízni počasí o veškerou úrodu, se vydávají na dlouhou cestu do Kalifornie. Doufají, že se jim v Kalifornii poštěstí získat novou práci a zajistit si tam příznivější budoucnost, povzbuzeni údajnou tamní poptávkou po nové pracovní síle. Po cestě potkávají spoustu dalších rodin v podobné situaci. Postupně dochází k trpkému uvědomění, že vyhlídky na lepší život v Kalifornii budou nejspíše liché.

 

„Na plechárně“ (1945) – Děj románu se odehrává v kalifornském Monterey. Steinbeck zde líčí příhody ze života místních svérázných obyvatel, kteří chystají velkou party pro svého přítele. Oslava však nedopadne zcela dle očekávání.

 

„Na východ od ráje“ (1952) – Rodinná kronika, inspirovaná biblickým příběhem bratří Kaina a Ábela, se stejně jako většina Steinbeckových knih odehrává v místě autorova rodiště, na severu Kalifornie. Ústředními hrdiny příběhu jsou členové dvou rodin, Traskovi a Hamiltonovi, jejichž osudy se vzájemně prolínají. Bratři Adam a Charles Traskovi jsou povahově naprosto odlišní a mají mezi sebou komplikovaný vztah. Potkávají Cathy, do které se Adam zamiluje, ačkoli Charles dokáže rozpoznat její pravý charakter. Později Adam potkává Samuela Hamiltona. Kniha mapuje i osudy další generace a obsahuje několik významných biblických paralel.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.