Druhý život plastu

sloh

 

Téma práce: Druhý život plastu

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): xx

 

Recyklace plastů, kolikrát za život jsme již toto slovní spojení slyšeli? Myslím si, že neexistuje člověk, který by tato slova neznal. V médiích je tento problém zviditelňován, ale stále se neblížíme k lepší situaci. Proč je tedy plast celosvětovým problémem? Vynalezení plastu úplně změnilo náš svět, bohužel v současnosti se potvrzuje přísloví: „čeho je moc, toho je příliš.“

Plast má mnoho výhod, jako například že je levný, sterilní, lehký, může mít jakýkoliv tvar, jednoduše se dá vyrábět ve velkém a dlouho vydrží. Dnes je skoro vše částečně z plastu. Jeho výdrž je výhodou, ale zároveň také nevýhodou, jelikož plast se rozloží za 500 až 1000 let. Za jeho historii bylo již vyrobeno 9 miliard tun plastu, z čehož 9 % se recyklovalo, 12 % spálilo a obrovských 79 % zůstává na Zemi. V oceánech skončí 8 milionů tun ročně a zbytek na skládkách.

Jak lze tento celosvětový problém vyřešit? Zrušit plast je nereálná představa, jelikož plast nám řeší jiné velké problémy. Například nejlepším způsobem, jak ochránit jídlo před zkažením a vyhnutím se zbytečného odpadu, jsou plastové obaly. Výzkum Dánské vlády zjistil, že výroba igelitky vyžaduje málo energie a vypouští daleko méně oxidu uhličitého. Znovupoužitelnou bavlněnou tašku bychom museli použít 7100krát, aby měla menší dopad na životní prostředí než igelitka. Jako nejlepší řešení vypadá recyklace. Je třeba posílit infrastrukturu na zpracování odpadu. Kolikrát se Vám stalo, že jste chtěli správně recyklovat, ale žlutý kontejner byl až po okraj plný? Důvodem je fakt, že některé země se v posledních desetiletích rychle industrializovaly a vývoj je tak rychlý, že sběr odpadu nestíhá plast sbírat a recyklovat.

Dle mého názoru jsou největším problémem pro lidský organismus mikroplasty. Ty vznikají z plastů, které se pomocí UV záření rozkládají v oceánech na částečky menší než 5 milimetrů. Jaký problém je to pro nás, lidi? Poměrně velký, jelikož mikroplasty jsou v této době všude, i v kohoutkové vodě. Skoro všichni lidé je v sobě mají. A nejhorší je, že tyto malé částečky obsahují látky, které působí na naši hormonální soustavu nebo jsou karcinogenní, ovšem výzkum ještě není přesný, takže zatím není důvod k obavám.

Na závěr bych chtěl zdůraznit, že plast je obrovským problémem ale i pomocníkem. Pokud se zlepší a zvýší procento recyklovaného plastu, troufám si říct, že jsme na velmi dobré cestě, ovšem tento problém nevyřeší jednotlivec, ale musí na tom pracovat všichni obyvatelé Země a to od posilnění zpracování odpadu až po vhození jakéhokoli plastu do žlutého kontejneru.

 

Hodnocení: 1 = výborně

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.