Homo Faber – čtenářský deník

rozbor-díla

 

Kniha: Homo Faber

Autor: Max Frisch

Přidal(a): Kateřina

 

O autorovi: Max Frisch

Max Frisch byl švýcarský prozaik dramatik a esejista světového významu. Psal německy. Řadí se ke spisovatelům 20.století. Vyjadřoval se kriticky k antisemitismu, nacionální socialismus ze začátku nehodnotil kriticky. K jeho dalším dílům patří Stiller, Čínská zeď, Don Juan aneb láska ke geometrii.

 

Stručný děj knihy: Homo Faber

Homo Faber, který se ve skutečnosti jmenuje Walter cestuje pracovně letadlem. Seznámí se během letu s Herbertem. Letadlu, do kterého přestoupili, vynechal jeden motor a byli nuceni nouzově přistát v poušti. Během mlčenlivého hraní šachů s Herbertem zjistí Homo, že Herbert je bratr jeho dávného kamaráda Jáchyma. Herbert za ním letí na plantáž do Gutemaly, kde pracuje, protože o něm nemá delší dobu žádné zprávy. Homo se rozhodne odložit cestu a společně s Herbertem navštívit Jáchyma. Když ho po dlouhé cestě najdou, mezi Indiány v domečku u plantáže, Jáchym je oběšený. Homo musí myslet na svou přítelkyni Ivu, se kterou se rozešel, přemýšlí, proč by jsi ji měl brát, když si nevzal svou dávnou lásku Hanu.

Čekal s ní dítě v nelehké době druhé světové války, Hana poloviční židovka si ho nechtěla vzít, aby mu nepřinesla problémy. Má si nechat provést potrat od Jáchyma. Homo odjíždí. Hana si vezme Jáchyma, později se rozvede a znovu vdá, dceru vychovává víceméně sama.

Po tom, co se vrátil Homo z Guatemaly zpět do New Yorku, definitivně se rozejde s Ivou. Další den odjíždí lodí pracovně do Paříže. Raději  už neletí letadlem. Na lodi se seznámí s dívkou-Sabeth-o které si později domnívá, že to je jeho dcera, přesto si k ní vytvoří zvláštní vztah. Jednu chvíli si ji chce vzít. Prožijí spolu mnoho hezkého při cestování do Athén, kde žije Sabeth se svojí matkou. Během této cesty uštkne Sabeth had a následkem toho spadne z né moc velké výšky a vážně se zraní. Homo ji včas dopraví do nemocnice. Zde se setká s Hanou. Hovoří spolu o životě, co bylo a proč. Dlouho Hana popírá, že Homo je její otec. Nejdřív to se Sabeth vypadá dobře, ale nakonec zemře na následky pádu.

Hana se nějakou dobu o Homa stará. Ten pak odletí zpět do New Yorku, aby zde vše ukončil a mohl se vrátit k Haně. Ta kvůli smrti své dcery chce opustit svůj domov. Homo čeká na operaci, pravděpodobně kvůli vleklým problémům z žaludkem. Hana za ním chodí pravidelně na návštěvy. Homo ví, že je to s ním zlé, nejspíš skončí jeho život, stejně jako život jeho dcery.

 

Názor na dílo:

Ze začátku mi přišla kniha velmi rozvláčněná, jak autor popisoval krajinu pouště. Potom, co bylo v knize vyprávění o Haně, sebevraždě Jáchyma, setkání s dcerou začala být kniha napínavá. Myslím si, že v ději je až moc nezvyklých náhod, například, že má postava předtuchu, že by letadlem neměl letět, potká bratra svého dávného kamaráda, náhodně se setká se svojí dcerou, později, bez vysvětlení s Hanou v nemocnici u Sabeth. Postava Homa je zvláštní,se až moc často ráda holí, protože je inženýr techniky, vidí věci moc racionálně, krajina mu nepřijde zajímavá, dalo by se říci z mého pohledu, že je v některých věcech emočně chladný. Vztah, který měl z dcerou, je při nejmenším zvláštní, i když není přesněji popsáno, jestli s ní opravdu něco měl či nikoliv.

Další podobné materiály na webu:

    Prohledali jsme celý web, ale nic parádního jsme nenašli :-(.