Jak napsat motivační dopis?

literatura

 

Téma: Jak napsat motivační dopis?

Zařazení: Slohové práce

Přidal(a): Nikola Strnadová

 

Motivační dopis bývá často jedním ze základních požadavků, když hledáte práci. Většinou po vás dopis budou chtít zaměstnavatelé, kteří nabízejí pozici pro ty nejlepší z nejlepších. A my si ukážeme, jak by měl takový motivační dopis vypadat.

 

Musíte zaujmout

Odpověď na inzerát o práci zahrnuje vyplnění základních údajů a průvodního dopisu. Pozor, tím se nemyslí dopis motivační. Do toho průvodního stačí ve stručnosti napsat, o jakou pracovní pozici máte zájem. Až poté vám odpověď nabídne vložení přílohy, a právě v tento čas přichází na řadu motivační dopis spolu se životopisem. Vkládejte je pouze jako přílohu, jinak by se zaměstnavateli mohli ztratit z očí.

 

Správné vyjadřování

Většinou jsou motivační dopisy napěchované samými klišé, která uchazeči o práci vyhledávají po internetu a chlubí se tak různými úspěchy, které často ani nesouvisejí s nabízenou prací. Zkrátka lidé chtějí ukázat, co všechno umí a myslí si, že díky tomu je zaměstnavatel přijme.

Vůbec nejčastějším prohřeškem při psaní motivačního dopisu je věta ve smyslu: „Věřím, že jsem pro vás tím pravý kandidátem.“ A díky této či podobné větě si pod sebou akorát zlomíte větev. Když si zaměstnavatel takovou větu přečte, na osobní pohovor vás z 99 % nepozve. Naopak ho to pobaví a vaše odpověď letí do koše.

Pokuste se psát o sobě co nejméně. Zaměřte se spíše na zaměstnavatele, nabízenou práci, důležitost pozice, o kterou se ucházíte. Mezi řádky pak zmiňte pár vlastností či dovedností, kterými můžete přispět.

 

Struktura dopisu

Dopis by měl být krátký, stručný maximálně o čtyřech odstavcích. První odstavec by měl obsahovat název pozice, o kterou se ucházíte. Psát byste měli přímo konkrétní osobě. V druhém odstavci máte prostor pro napsání toho, co vás na této pozici zaujalo a jak se dokážete uplatnit. Třetí odstavec zaměřte na váš přínos pro danou pozici. Co byste tam chtěli dělat, zkrátka vaši vizi. A ve čtvrtém odstavci napište o budoucím setkání. Bohatě stačí něco ve smyslu: „Rád/a Vám vše sdělím osobně. Můžete mě kdykoliv kontaktovat přes telefon či e-mail. Pak už jen pozdrav a je to.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.