Je náš život pouhý sen? – filozofická úvaha

sloh

 

Jméno práce: Je náš život pouhý sen?

Slohový útvar: Filozofická úvaha

Přidal(a): Kristyna0101

 

 

Je náš život pouhý sen?

Vzpomeňte si na nějaký nepříjemný sen, kdy se vás pokoušel někdo zabít, byli jste někde uvězněni, cokoliv. Následně si zkuste vybavit, co nejjasněji moment, kdy jste se probrali, ten pocit úlevy. Vše, co se před vteřinou zdálo jako realita, se nyní rozplynulo jako mraky na obloze. Váš sen měl vše potřebné, aby působil velmi realisticky, strach i stres byl skutečný, v další sekundu však neznamenal vůbec nic.

Již v buddhismu se objevují meditace za účelem dosáhnutí tak zvané nirvány, neboli probuzení. Jedná se o stav, kdy vědomí zboří iluze o tom, co je realita, tedy probuzení z reality s pocitem uvolnění, stejně tak, jako ze snu.

Co když jsme tedy všichni v nějaké iluzi, ve snu, kterému věříme, stejně tak, jako v běžnému snu. V moment, kdy sníváme nedokážeme zpozorovat nedostatky s realitou, nejsme ani schopni rozpoznat skutečné od smyšlené a absurdní výplody naší mysli, většinou. To způsobuje náš mozek, kdy část mozku, která zodpovídá za logické myšlení a racionalitu, během spánku funguje pouze částečně.

Je možné, že žijeme sen? Že naše logika stále nepracuje na plný výkon, ani po probuzení ze snu? Když se zamyslíme, v našem životě je stále mnoho nezodpovězených otázek, o existenci bohů, vzniku světa, jsme-li ve vesmíru sami, co je dál, jak vypadá nic, co vlastně je čas. Většinu odpovědí na tyto otázky se nám snaží vědci předhazovat, tak abychom je pochopili a dál nerozebírali. Mohou tyto nedostatky v dokazování si naší existence a světu kolem nás být právě ty nedostatky, které přehlížíme v běžném snu?

Pokud bychom se mohli probudit z našeho snění, kam bychom jsem se vzbudili? Je možné, že do nového života, snu, kde bychom v okamžiku zapomněli na náš předchozí život, možná že stavy, ‘’deja vu’’, které míváme jsou pouze vzpomínkami na podobné události, se kterými jsme se již setkali. Zážitky by se také mohly projevovat negativně, například strach, který máme z daného předmětu, může být zapříčiněn se spojitostí se smrtí, tedy probuzení. Těchto teorií o předchozím životě je spousta, kdy lidé, ku příkladu věří, že znaménka na kůži jsou právě stopou po smrtelném zranění z minulosti.

Myšlenka, že staří či nemocní lidé, co umírají se pouze probudí do jiného života, mě celkem těší, protože se to zdá jako nejlepší možná varianta ‘’posmrtného života’’, kdy člověka netrápí vzpomínky na své blízké, které za sebou zanechal. Člověk připravený na nové prožívání vlastního snu, který nevědomky sám řídí.
Žádné nebe ani peklo, pouze nový začátek.

Já osobně ráda přemýšlím nad výše uvedenými otázkami, sleduji filmy na podobná témata. Bohužel pravdivých odpovědí se zřídka dočkám, alespoň v tomto životě ne. Nezbývá nic jiného, než jen filozofovat a čekat na den, kdy i já se probudím.

 

Hodnocení: 2 = chvalitebně

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.