Lež se může skrývat kdekoli – článek

sloh

 

Jméno práce: Lež se může skrývat kdekoli

Slohový útvar: Článek

Přidal(a): Jack Sparrow

 

 

Dnes, kdy počítače ovládají svět a internet je otázkou všedního dne, má k informacím přístup každý. Ať už sledujete televizní zprávy, prohlížíte internetové stránky nebo prostě posloucháte rádio, vždy se k vám dostanou zprávy z celého světa. Můžeme však věřit všemu, co se dozvíme?

V poslední době se začínají objevovat zmínky o stále častějších falešných zprávách, tzv. fake news. Tato poplašná sdělení mají za úkol ovlivnit či zmanipulovat posluchače, a to hlavně útoky na city. Přitom tyto zprávy nemusí mít s pravdou vůbec nic společného. Způsobů šíření fake news je celá řada. Nejčastější variantou jsou internetové bulvární noviny, kdy se tvůrci těchto webů snaží přimět příjemce změnit názor, který se většinou týká politiky. Další možností je hromadné rozesílání tzv. hoaxů neboli falešných emailů. Důležité je ale rozlišit reálné zprávy od zpráv, které slouží jenom jako vtip a příjemce informovat za úkol vůbec nemají. Parodie nebo satira do skupiny fake news nepatří.

Jak ale poznat, jestli je zpráva pravdivá a nejedná se o podvod? První zásadou, jak se nenechat zmást falešnou informací, je nenavštěvovat bulvární stránky a nereagovat na zprávy z neznámých emailových adres. Podvržené zprávy se však mohou objevit i v tištěné podobě. Proto je nejlepší obranou proti falešným zprávám ověřování informací. Nejspolehlivějším způsobem, jak zjistit pravdivost zprávy, je používání více zdrojů jako informačního kanálu.

Informace z médií jsou součástí našeho života a bez nich se nemůžeme obejít. Co ale můžeme udělat je, nenechat sebou manipulovat a nevěřit každé informaci, kterou najdeme. Falešné zprávy jsou s námi od počátku věků a budou tu s námi až do konce světa.

 

Hodnocení: 1 = výborně

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.