Mám-li být prospěšný ostatním, musím napřed vědět, kdo jsem já sám – úvaha

 

Jméno práce: Mám-li být prospěšný ostatním, musím napřed vědět, kdo jsem já sám…

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): nandys

 

 

 

 

„Mám-li být prospěšný ostatním, musím napřed vědět, kdo jsem já sám…“

Vybrala jsem si tohle téma, protože se mně zpočátku zdálo nejjednodušší, ale teď, když nad tím přemýšlím, zas tak jednoduché není.

Samozřejmě bych ve svém životě chtěla být prospěšná svému okolí, ale o sobě zatím nevím vůbec nic. Narodila jsem se, to je fakt, absolvovala jsem základní školu, to je taky fakt. Dá-li bůh, odmaturuji a dostanu se na vysokou, ale to je teprve mé zbožné přání. Z tohoto zatím moc poznat kdo, nebo co jsem, není. Kdo jsem, to jsem zatím za svůj kraťoučký život nezjistila, ale vím čeho bych chtěla dosáhnout a kam bych chtěla dojít, alespoň obrazně.

V padesátých letech dělali na Harvardu průzkum o tom, co nebo čeho by tehdejší studenti chtěli dosáhnout a čím by chtěli být, tři procenta mělo svůj cíl napsaný někde na viditelném místě.

V sedmdesátých letech tento průzkum ukončili s výsledkem, že pouhá tato tři procenta svého cíle dosáhla.

Já jsem se ve čtyřech letech rozhodla, že budu doktorka. Ještě jsem nevěděla jaká, ale tenkrát mě to bylo úplně jedno. V sedmi jsem chtěla být právnička, ale když jsem později zjistila, že bych byla méně prospěšná, tak jsem se rozhodla, že ze mě bude chirurg. To mě vydrželo do té doby, než jsem byla u známých na zabíjačce a chtěli po mně, abych rukama míchala krev. Od té doby bych nejraději byla oční doktorka. To si myslím, že tím bych trošku prospěšná nejen sobě, ale i svému okolí být mohla. Možná, že si někdo řekne, proč chci být zrovna oční doktorka, asi proto, že od malička mám problémy s očima a v dnešní době tím trpí každý druhý člověk.

Prostě nekonečné dívání se do počítače nebo sledování televize nemá nejlepší vliv na naše oči.

Být prospěšná ostatním je velký úkol, ke kterému budu ze všech svých sil směřovat. Jen tajně můžu doufat, že budu patřit, stejně jako tříprocentní z Harvardu, mezi ty, kteří si svůj cíl v životě splní. Já svůj cíl mám napsaný v pokojíku už několik let a udělám vše proto, abych ho dosáhla.

 

Jedináková Kateřina

 

Hodnocení: 1 = výborně (dle maturitní komise CERMAT)