Marguerite Durasová – životopis

literatura

 

Jméno: Marguerite Durasová

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Tcz4

 

Francouzská spisovatelka, scenáristka a režisérka, známá svým hlubokým a často kontroverzním zkoumáním lidských vztahů a sexuální touhy. Její literární styl se vyznačuje svou intenzitou a emotivností, a často se dotýká témat jako je láska, smutek a osamělost. Její díla se často pohybují na pomezí fikce a autobiografie. Durasová se také stala jednou z nejvýznamnějších postav francouzského literárního hnutí Nouveau Roman.

 

Život (1914-1996)

Marguerite Durasová se narodila 4. dubna 1914 v Gia Định, dnešní Ho Či Minovo město, tehdy součást Francouzské Indočíny. Její dětství bylo poznamenáno chudobou a těžkými rodinnými poměry. Matka byla učitelka, a po smrti otce, když byla Marguerite ještě dítě, se rodina potýkala s finančními problémy. Tato zkušenost hluboce ovlivnila její literární tvorbu.

V 18 letech se přestěhovala do Francie, kde studovala právo a politologii na Sorbonně. Během druhé světové války byla aktivní v hnutí odporu a po válce se stala členkou Komunistické strany Francie, ze které však byla později vyloučena pro své nekonformní názory.

Její osobní život byl plný vášní a komplikací. Měla řadu milostných vztahů s muži i ženami, což často odrážela ve svých dílech. Svůj život prožila ve Francii až do své smrti 3. března 1996.

 

Dílo:

  • L’Amant (Milenec, 1984) – Toto dílo je založeno na Durasových vlastních zkušenostech z mládí ve Francouzské Indočíně a vypráví o vášnivém vztahu mezi mladou Francouzkou a bohatým Číňanem. Kniha byla oceněna Prix Goncourt a následně byla adaptována do filmu.
  • Hiroshima mon amour (Hirošima, má láska, 1959) – Toto dílo bylo napsáno jako scénář pro stejnojmenný film režiséra Alaina Resnaise. Vypráví o románu mezi Francouzkou herečkou a japonským architektem v postválečném Hirošimě. Dílo zkoumá téma paměti, ztráty a traumatu války.
  • Le Ravissement de Lol V. Stein (Unesení Lol V. Steinové, 1964) – Kniha sleduje životní příběh Lol V. Steinové, ženy, která prožívá hlubokou psychickou krizi po ztrátě milence. Durasová zde zkoumá téma šílenství a obsese.
  • L’Été 80 (Léto 80, 1980) – Soubor krátkých textů a esejí, ve kterých Durasová reflektuje současné události, vztahy a osobní zkušenosti. Dílo nabízí hluboký pohled do myšlení a čtení autorky.
  • La Douleur (Bolest, 1985) – Toto autobiografické dílo se zaměřuje na období, kdy Durasová čekala na návrat svého manžela z německého zajetí. Prochází obdobím bolesti, nejistoty a očekávání, což odráží válečné trauma Francie.

 

Durasová napsala mnoho dalších románů, scénářů a esejí, které zabývaly širokou škálou témat a emocí, a její dílo zůstává jedním z nejvýznamnějších v moderní francouzské literatuře.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.