Odložení dítěte do babyboxu, zločin nebo jediná možnost?

 

Jméno práce: Odložení dítěte do babyboxu

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Ozymandias

 

 

Václav Zvěřina

Odložení dítěte do babyboxu, zločin nebo jediná možnost?

Tento způsob odkládání dítěte je sice na hraně či spíše za hranicí zákona, nicméně v některých zemích je tolerován jako přijatelnější varianta oproti příkladům, kdy bezradné matky své děti odkládají na méně příhodných místech nebo je dokonce zabíjejí. Záchrana života se považuje za vyšší právo než například právo být vychováván vlastními rodiči a znát je.

Proto jsou babyboxy předmětem diskusí a nejsou zcela obecně přijímány jako to jediné správné řešení.

Není snadné se vžít do pocitů matky, která právě porodila dítě a uvědomila si, že ho nechce. Proč tomu tak je? Může jít o nechtěné těhotenství s partnerem, kterého žena znala pouze jednu noc nebo těhotenství po znásilnění. Dalším důvodem je i špatná finanční situace, zatajování těhotenství z různých důvodů nebo se jedná o matku, která pobývá v zemi ilegálně či je moc mladá a nedokáže unést náhlou zodpovědnost za lidský život. Díky anonymitě, kterou babyboxy zajišťují, tak může novorozeně „odložit“ beze strachu z právních následků. Nutí nás to položit si dvě otázky. Máme pokládat toto odloučení od dítěte za zločin nebo opravdu jako jedinou nevyhnutelnou možnost?

Určitě bych odložení dítěte do babyboxu nehodnotil jako zločin. Je to volba. Myslím si, že pro dítě a jeho další spokojený život je jistě lepší, je-li raději dáno do babyboxu, než aby později trpělo nenávistí matky, žilo ve špatných sociálních podmínkách nebo dokonce zemřelo. Může tak malému miminku dát možnost žít normální život, poskytnout domov a po případné adopci – v nejlepším případě – i milující a zajištěnou rodinu, která sama mít vlastní dítě nemohla.

Jediná možnost je to v případě, že je matka alespoň natolik zodpovědná, že si uvědomuje, že by dítěti sama podmínky pro normální život poskytnout nemohla a zvolí proto pro jeho lepší budoucnost toto řešení.

Na závěr této úvahy bych se ale zamyslel nad tím, proč žena, která není z jakéhokoli důvodu připravená na mateřství, přijde do jiného stavu a přivede novorozeně na svět. Ale to už by bylo předmětem jiné úvahy, která by se týkala například antikoncepce nebo plánovaného rodičovství.

 

Známka:  neuvedeno