Studenti šetří výběrem vhodného povinného ručení

Typ pojištění, které je povinné pro všechny majitele vozidla, to je povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Tuhle definici nejspíš zná většina z nás. Jak si ale jeho výběr usnadnit a jak na povinném ručení ušetřit nějakou tu korunu navíc, což nejen studenti ocení?

Povinnost mít uzavřené pojištění odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích je daná zákonem. Právě z tohoto povinného ručení jsou totiž hrazeny škody, které svým vozidlem způsobíte na majetku či zdraví třetích osob.

Pojištění auta je třeba nepodcenit. Ať už si chcete sjednat havarijní pojištění anebo pojištění odpovědnosti, je třeba si projet nabídky nejrůznějších pojišťoven. Pojďme se více zaměřit na to, které musí mít každý: povinné ručení.

 

Jak se počítá výše povinného ručení?

Cena povinného ručení se počítá podle několika důležitých kritérií. Patří mezi ně například technické parametry vozidla, objem motoru vozidla, osobní profil řidiče (např. jeho věk), i lokalita.

  • Typ vozidla – Nejdůležitějším parametrem je druh vašeho vozidla. Každé vozidlo představuje jiné riziko v případě dopravní nehody pro ostatní účastníky silničního provozu.
  • Objem motoru – Dalším důležitým faktorem je motor, respektive jeho objem.
  • Účel vozidla – Pojišťovny také rozlišují, zda máte vůz pro osobní potřebu, zda jej užíváte kvůli výkonu práce nebo slouží například záchranným sborům.
  • Bonus a malus – Výhodnější ceny povinného ručení získáte, pokud máte bezproblémovou řidičskou minulost.

Dalšími důležitými parametry ale může být i stáří vozu, váš věk či lokalita (větší města se berou jako rizikovější).

 

Jak sjednat povinné ručení?

Sjednat povinné ručení můžete několika způsoby. Samozřejmě je možnost skočit si na pobočku příslušné pojišťovny. Nebo, a to je ještě jednodušší, si jej můžete sjednat on-line. Právě sjednání povinného ručení v pohodlí vašeho domova vám přináší celou řadu výhod, nejen to, že ušetříte čas. Můžete si hezky v klidu zjistit daleko více informací, porovnat si jednotlivá povinná ručení a díky tomu si vybrat to nejvýhodnější a za nejlepší cenu.

  1. Nejdříve si pomocí on-line kalkulačky dopočítejte výši vašeho povinného ručení vyplněním údajů potřebných k výpočtu.
  2. Poté můžete vybírat z dostupných nabídek jednotlivých pojišťoven.
  3. Po výběru je třeba vyplnit u příslušné pojišťovny pojistnou smlouvu (budete potřebovat techničák).
  4. Po kontrole údajů smlouvu odešlete a čekejte na potvrzení od pojišťovny. Nejdříve by vám mělo přijít e-mailem, poté by vám měli doručit do schránky potřebné dokumenty včetně zelené karty. Smlouvu je třeba podepsat a odeslat zpět.

Vaše povinné ručení bude platné od prvního dne, který máte uvedený jako začátek povinného ručení. U každé pojišťovny se jednotlivé kroky mohou drobně lišit. Po sjednání smlouvy je třeba zaplatit první splátku pojistného. Lhůta se opět liší pojišťovna od pojišťovny.

 

Srovnejte si nejvýhodnější nabídky

Možnosti povinných ručení je spousta, proto je dobré se mezi jednotlivými nabídkami orientovat. Na Srovnator.cz najdete nezávislé nabídky povinných ručení, kde si můžete vybírat podle vámi zadaných údajů. Srovnávají největší počet poskytovatelů pojištění na trhu. Pomáhají vám tak šetřit nejen čas, kdy si pojištění můžete sjednat během několika minut v pohodlí vašeho gauče, ale i několik stovek až tisíc korun ročně.