Únikové hry – článek (2)

 

Jméno práce: Únikové hry

Slohový útvar: Článek do časopisu

Přidal(a): Aneta Křivská

 

 

Únikové hry: tajemná místnost a hodina času

V Česku se rozmáhá fenomén takzvaných únikových her. Lidé jsou ochotni zaplatit kolem tisícikoruny za to, že budou s dalšími lidmi uzamčeni v jedné místnosti, odkud se musí za 60 minut dostat ven. Hry jako přivýdělek pořádají nadšenci, ale i organizované firmy, které do nich investují stovky tisíc korun.

Tento na první dojem podivný trend posledních let se do světa rozšířil z Japonska. Poté začali dobrodružným hrám přicházet na chuť také Američané a lidé z evropských zemí. Únikovky přišly zhruba před čtyřmi lety i do Česka, kde tomuto novému zábavnímu byznysu začíná propadat stále více podnikatelů.

Samotná hra spočívá v tom, že se účastníci nechají zamknout do místností vypadajících jako atomové bunkry, středověké žaláře nebo cely s psychopatem. Jejich úkolem je řešit různé rébusy, hádanky a úkoly, aby se nakonec dopracovali k nalezení klíče a dostali se ven. Autoři těchto her se mnohdy nechají inspirovat známými filmy, knihami, příběhy i skutečnými událostmi z dějin.

Za takto strávenou hodinu zábavy Češi zaplatí v průměru kolem 1200 korun. To je cena pro celou skupinu, cena za jednotlivce se odvíjí podle počtu účastníků. V průměru však vyjde na pár set korun. Největší peněžní obraty mají pořadatelé v podzimních a zimních měsících, jelikož v létě lidé tráví čas raději venku, než v uzavřených místnostech. Vrchol „sezóny“ přichází bezprostředně po vánočních svátcích, protože stále více lidí volí poukázky a vouchery na únikové hry jako dárek pod stromeček pro své blízké.

Únikové hry v tuzemsku necílí pouze na Čechy. Někteří podnikatelé se zejména v okolí rušných turistických destinací zaměřují spíše na cizince, kteří hledají originální zpestření své dovolené. Zájem je však i ze strany firem, které si hru objednávají jako teambuilding. Právě v takových situacích manažeři mohou poznat, kdo má tendenci být schopným členem v týmu, a kdo naopak tyto schopnosti postrádá.

Všem, kteří hledají nový a originální způsob strávení volného času s trochou adrenalinu a nebrání se i nabrání nových zkušeností, můžeme únikové hry jedině doporučit. Na druhou stranu je potřeba zamyslet se nad tím, zda je tento druh zábavy pro nás vhodný a bezpečný i ze zdravotního hlediska. Lidem trpící klaustrofobií či jinými psychickými problémy (např. problematické zvládání stresu) radíme zvolit raději jinou formu zábavy.

 

Hodnocení: 1 = výborně

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.