Jméno: Anna Politkovská
Zařazení: Spisovatelé
Přidal(a): David Hampl
Anna Politkovská
Anna Politkovská byla novinářka, která nesouhlasila s režimem Vladimíra Putina. V roce 2006 byla v Moskvě zastřelena – spekuluje se o tom, že právě díky jejímu odporu proti Putinovi a tehdejší ruské vládě. Za svůj život ale stihla nastřádat celou řadu ocenění. V roce 2000 Золотое перо России, v roce 2002 Courage in Journalism Award, v roce 2003 Cenu Hermanna Kestena a téhož roku ještě Lettre Ulisses Award. A mnohé další.
Život
Anna Politkovská se narodila 30. srpna roku 1958 jako Anna Mazepa v New Yorku. Zemřela 7. října 2006 ve věku 48 let v Moskvě. Je pohřbena na moskevském Trojekurovském hřbitově.
Její rodiče byli ukrajinské národnosti, pracovali v New Yorku jako sovětští diplomaté pro OSN. Anna Mazepa ale vyrostla a studovala v Moskvě. Studovala na Moskevské státní univerzitě (MSU), konkrétně Fakultu žurnalistiky až do roku 1980. V tomto roce se také vdala za Alexandra Politkovského, se kterým měli dvě děti.
Po studiích začala pracovat v deníku Izvestija (v letech 1982-1993), v podnikových novinách Aeroflotu. Od roku 1994 do roku 1999 pak pracovala v listech Obščaja Gazeta (Общая газета) a od roku 1999 až do své smrti v roce 2006 pracovala v deníku Novaja gazeta. Právě za práci v takových novinách získala celou řadu ocenění. Její novinové články většinou kritizovaly ruskou vládu – zkorumpovanost, vládu Vladimíra Putina, ruské bezpečnostní síly a autoritativní vládu.
Poslanec Nikolaj Kurijanovič označil novinářku jako osobu, která je uvedena na seznamu nepřátel ruské vlasti a státnosti. Spekuluje se tedy o tom, že v otravě mohla mít skutečně prsty ruská vláda. Ramzan Kadyrov, neoficiální prezident Čečenské republiky a jeden z oblíbenců ruského prezidenta Putina, se vyjádřil, že by měla být jako nepřítel státu zastřelena.
Zajímavé je, že 7. října 2006 Politkovská skutečně zastřelená byla. To, co je ještě zajímavější, je to, že vražda přišla v den Putinových narozenin. Obžalovanými z její vraždy se stali Dmitrij Pavljučenkov, Rustam Ibragim Machmudovov a Dřabrail Machmodovov, Lom-Ali Gajtukajev a Sergej Chadžikurbanov.
Ačkoli novinářku podle obžaloby zastřelil Rustam Ibragim Machmudovov, odsouzen za její vraždu byl policista Dmitrij Pavljučenkov, a to na 11 let vězení.
Dílo
Ruský deník – Anna Politkovská v této knize zaznamenává období od prosince 2003 do srpna roku 2005. Ačkoli se jedná o poměrně krátké časové období, kniha má více než pět set stran. Avšak události tohoto období jsou popsány vskutku podrobně. Mimo jiné je zde zaznamenáno znovuzvolení Vladimíra Putina jako ruského prezidenta. Avšak více než na fakty se autorka zaměřuje na to, proč je Vladimír Putin vlastně jedinou osobou, která mohla prezidentské volby vyhrát. Ve své knize autorka kritizuje a znázorňuje také to, jak se Rusko dostalo k soudobé diktatuře.
Právě díky zájmům autorky stala trnem oku mnoha skupinám a organizacím nejen v Rusku, ale také v Čečensku. To, proč byla Anna Politkovská zastřelena, se zcela jistě neví. Publikovala totiž velké množství článků, které mohli být trnem v patě spoustě různých lidí. Psala o akcích tajných služeb, o napojení čečenské islamistické skupiny, o válce na Kavkazu a spoustu dalších „citlivých“ tématech. Bývalý ruský agent FSB dokonce vyjádřil domněnku, že za vraždou této novinářky stojí sám prezident Vladimír Putin.
V knize je také zmíněna aféra, kdy došlo k pokusu o vraždu. Někdo se chtěl novinářky zbavit. V rámci své práce se v roce 2004 zapojila do jednání teroristického útoku na školku v Beslanu. Práce Politkovské se zřejmě někomu nehodila, protože došlo k pokusu o její smrt. Někdo jí otrávil čaj, který Politkovská skutečně vypila. Skončila v nemocnici s otravou. Události, které následovaly, jsou zastřeny tajemstvím. Nenašly se žádné lékařské záznamy o hospitalizaci Politkovské.
Anna Politkovská se jako novinářka nezalekla žádných výhrůžek. Dále pokračovala ve své práci, kurážně a bojovně. Nezalekla se ani těch největších autorit, mezi které bezpochyby patří Vladimír Putin. I za to jí veškerá ocenění, která v životě získala, po právu náleží.