Bitcoin – měna budoucnosti? – úvaha

sloh

 

Jméno práce: Bitcoin – měna budoucnosti?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Michal R.

 

 

Bitcoin – měna budoucnosti?

Měny či platidla nám umožnují shodnout se na hodnotě věcí či prostředků. I přesto, že se aktuální měna, papírové či elektronické peníze, jeví jako nejlepší způsob, jakým se shodnout na ceně produktů, tak tomu tak již není. Peníze jako takové všichni používáme každý den, ale jen vzácně si uvědomujeme jejich ohromnou sílu nebo naopak jejich značné problémy, na které se málokdy upozorňuje. V čem je tedy bitcoin lepší? Řeší vůbec nějaké problémy aktuálních peněz? Může se z bitcoinu v budoucnu stát mezinárodní a všemi akceptovaná měna? Nebo to je celé pouze velký podvod?

Co je to tedy vlastně ten bitcoin a jaké jsou jeho výhody? Bitcoin je internetová měna a zároveň platební síť, ve které si účastníci mezi sebou mohou posílat peníze, a to bez zásahu centrální autority (banky, státu, …). Tato vlastnost převádí veškerou zodpovědnost, která je u všech ostatních měn částečně dávána bankám či státu, jen a pouze na uživatele. Díky této revoluční technologii se z bitcoinu stala první plně decentralizovaná měna v dějinách lidstva. Za největší výhodu bitcoinu se dá považovat jeho již předem dané konečné množství – 21 milionů. Díky tomuto se jeho cena nebude dát v budoucnu znehodnotit. Normální peníze nemají předem dané konečné množství, takže se dá tvrdit, že je státu povoleno tisknout nové a nové peníze. Tištění nových peněz je nedílnou součástí fungování států, zejména v období krize. Jednou z jeho dalších obrovských výhod je provádění transakcí s kýmkoliv a kdykoliv. Pokud bychom posílali peníze např. do Chile, tak by samotná transakce trvala několik dní či týdnů, a navíc bychom museli zaplatit i nehorázné poplatky. Toto však bitcoin razantně mění, jelikož transakce se provádějí, dá se říci, téměř ihned a poplatky jsou prakticky zanedbatelné. K dalším jeho výhodám patří například anonymní databáze, která je přístupná všem uživatelům. V této databázi si můžeme zobrazit jakoukoliv peněženku a zůstatky na ní, ačkoliv bez možnosti ji nějak upravovat či zjistit komu patří.

Bitcoin má i přes jeho obrovské plusy také nepominutelné mínusy. Jelikož tato kryptoměna funguje bez centrální autority, takže v případě chybného zadání adresy peněženky či posílané částky není možné se na někoho obrátit s prosbou o zrušení transakce, jelikož nikdo takový neexistuje. Za jednu z dalších nevýhod by se dala považovat jeho volatilita. Tím je myšlena jeho velice dynamicky měnicí se cena. Pro bitcoin jsou takovéto změny, klidně až o 50% ceny denně, typické. Tyto výkyvy se ale se zvyšujícím zájmem pomalu, ale jistě snižují. Pokud by ovšem bitcoin měl fungovat jako plnohodnotná měna, tak je zapotřebí mít mnoho možností jej nějak utratit. S bitcoinem se sice již dá platit například v Alze, ale stále se to ještě nedostalo do fáze, kdy si za něj můžeme koupit třeba rohlíky. Ale věřím, že se tato situace již velice brzo zlepší.

S ohledem na zmiňované i nezmiňované plusy a mínusy si myslím, že má bitcoin obrovský potenciál na to, aby se z něj během pár desítek let stala všemi uznávaná oficiální měna. Když vezmeme v potaz, co vše již internet nahradil, tak si dovolím tvrdit, že se to dá brát jako jistota. Kdo dnes píše dopisy? Téměř nikdo, jelikož většina lidí používá email. Kdo dnes chodí do knihovny za účelem získávání informací? Věřím, že se takoví jedinci určitě najdou, ale jsem si jistý, že většina lidí dnes hledá informace právě na internetu. Tak proč by nemohla existovat i jednotná globální internetová měna?

 

Hodnocení: 1/2 = výborně/chvalitebně

error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.