Chystáte se do zahraničí? Nezapomeňte na tyto věci

Čeká vás dovolená v zahraničí? Ať už se chystáte na výlet po Evropě, nebo zavítáte do vzdálenějších krajin, měli byste se na dovolenou patřičně připravit. V dnešním článku vám poradíme, co byste neměli podcenit.

 

COVID-19 je stále kolem nás: Informujte se

Epidemie COVID-19 bohužel stále nepolevuje a má tak značný vliv na cestovní ruch. Většina zemí již není tak striktně uzavřená jako během přechozích vln. Přesto je dobré si ověřit několik věcí:

  • Jaká jsou pravidla pro příjezd do cílové země z České republiky?
  • Jsou v dané zemi nějaká platná opatření?
  • Co budu muset podstoupit po návratu do Česka?

Situaci kontrolujte jednak ve chvíli, kdy zařizujete ubytování a dopravu, jednak těsně před odjezdem. Situace se totiž často mění ze dne na den a někdy může být výhodnější dovolenou raději zrušit než podstupovat několikadenní karanténu.

Většina informací je přehledně dostupná na internetových portálech, které zřizují odpovědné orgány jednotlivých států.

 

Předcházejte nepříjemným překvapením: Plánujte

Nejste-li vyloženě příznivci dovolených „na blind“ a neprahnete pro dobrodružství plném nečekaných překážek, zavčasu dovolenou naplánujte. Nezapomeňte si rezervovat ubytování a v případě letecké dovolené včas zajistit letenku či půjčení automobilu.

Naplánujte si program na jednotlivé dny – co chcete navštívit za místa, památky, představení a podniky. Informujte se o tom, jak v daném místě funguje veřejná doprava a zda některé věci není možné koupit s předstihem přes internet. Někdy dokonce není jiná možnost než návštěvu určitého místa s několikatýdenním předstihem rezervovat. Nebo jsou z důvodu COVID-19 určitá místa bohužel zavřená.

 

Někdy se problémům na cestách nevyhnete: Řešení existuje

Existují situace, které vás mohou nepříjemně překvapit i v případě, že jste přípravě věnovali 100 % úsilí. Pro takové případy je tu cestovní pojištění. Ať už na dovolené budete muset navštívit lékaře či zubaře, nebo dojde ke ztrátě zavazadel či k jinému problému (specifikovanému ve vaší pojistné smlouvě), s cestovním pojištěním vám finanční pojišťovna uhradí vaši finanční újmu či náklady spojené s určitým neplánovaným úkonem (do stanoveného limitu).

Nově mnohé pojišťovny nabízejí v rámci cestovního pojištění i krytí rizik spojených s COVID-19, tedy například nečekanou karanténu po kontaktu s nakaženou osobou. Informujte se u své pojišťovny, zda tento produkt je součástí vašeho cestovního pojištění.