Deník mimoňky

rozbor

 

Kniha: Deník mimoňky

Autor: Rachel Renee Russellová

Přidal(a): David Hampl

 

 

Rachel Renee Russellová

Americká spisovatelka, která se zaměřuje především na knihy pro děti a mládež. Narodila se v roce 1959 a vyrůstala společně se svými čtyřmi sourozenci, dvě sestrami a dvěma bratry, v malém městě na břehu Michiganského jezera. Svou první knížku napsala již jako studentka a byla určena právě pro její mladší sourozence. Kromě literatury Rachel Renee Rusellová pracovala také jako právnička. Jako spisovatelku ji celosvazově proslavila série knih s názvem Deník mimoňky, která je volně inspirována zážitky Rachel a jejích dcer z doby studií na střední škole. Knihy byly přeloženy do mnoha jazyků a prodalo se jich několik desítek milionů kusů. V současné době žije se svými dvěma dcerami ve Virginii.

 

Rozbor díla: Deník mimoňky

První díl série Deník mimoňky nese název Příběhy z neslavnýho života, kniha je psaná formou deníku. Hlavní postavou je dvanáctiletá Nikki Maxwellová, Nikki je rovněž jméno jedné z dcer Rachel. Ta je též ilustrátorkou knihy, neboť důležitou součástí knihy jsou i nejrůznější komiksové ilustrace a kresby. Nikki má poměrně podivínského otce, který se živí jako deratizátor, tedy hubením brouků, což není zcela běžné povolání, a vrstevníci to dávají Nikki najevo.

Navíc, ke všem problémům, které již Nikki má, začíná studovat na prestižní střední škole, kam se dostala právě díky stipendiu, které dostala přes tatínkovu práci. Svým vzhledem, zájmy ani prostředím, odkud pochází, ale do nového prostředí vůbec nezapadá. Z tohoto důvodu tak dostane od jedné z dokonalých zdejších studentek přezdívku Mimoňka. Místo módního oblečení a iPhonu, které chtěla od matky koupit, aby alespoň trochu zapadla, dostala deník, aby si mohla zapisovat své zážitky.

I když se to Nikki v době internetu a nejrůznějších blogů zdá poněkud divné, začne si deník psát, a my se tak velmi vtipnou a neotřelou formou seznamujeme s jejími každodenními radostmi i starosti. Zdá se, že pokud má Nikki na něco talent, tak jsou to především nejrůznější trapné situace, do kterých se několikrát denně dostává nejen ve škole, ale i na ulici. Kromě toho se musí neustále konfrontovat s místní královnou krásných, cool a oblíbených dívek, MacKenzie, která je i onou autorkou Nikkiny přezdívky a neustále jí dělá naschvály a pomlouvá jí před ostatními. Naštěstí postupem času Nikki získává nové přátele, především Chloe a Zoey, a také vysněného kluka Brandona.