Dojíždět za studiem lze i ekonomicky

I když ceny v současné době rostou, stále je možné dojíždět za studiem relativně levně. Máme pro vás pár tipů, jak na to.

Ať už vás čeká cesta na druhý konec města, nebo na opačnou stranu republiky, máte několik možností, jak se tam dopravit. A i když pravděpodobně nejpohodlnější je cesta vlastním autem, rostoucí ceny pohonných hmot nám ji poněkud prodražily. Přesto se dá na cestování ušetřit, ať už permanentkou nebo kilometrovou bankou, a nebo úsporou na pojištění auta.

 

Pojďme se tedy podívat na možnosti dojíždění:

MHD

Pokud je vaše škola jen na druhém konci města, je logické nechat auto doma a vydat se tam autobusem, tramvají či metrem – podle toho, co vaše město nabízí. Nevyplatí se kupovat si na každou cestu jízdenku, spíše si zjistěte možnosti dlouhodobého kuponu v kombinaci se studentskou slevou nebo s kartou ISIC.

 

Vlaky a autobusy

V podstatě stejné pravidlo platí i v případě, že je vaše škola v jiném městě. I zde můžete využít přednabité karty, studentské slevy, ISIC kartu nebo tzv. školní tarif, který někteří dopravci nabízí.

Pokud ale dáváte přednost cestování v soukromí, nejspíše se vyhnete hromadným dopravním prostředkům a zkusíte například spolujízdu.

 

Spolujízda

Pokud zadáte do vyhledávání spolujízdu, najdete hned několik portálů či FB skupin, které se na tuto oblast cestování zaměřují. Můžete si zde zadat poptávku, nebo využít nabídku některého z řidičů. Cesta do školy vás tak vyjde téměř na stejnou cenu, jako například vlakem, ale budete mít větší pohodlí a klid.

Při tomto typu cestování je ale potřeba určitá míra opatrnosti, protože nevíte, ke komu do auta sedáte. Pokud tedy plánujete využít spolujízdu s neznámým řidičem, je lepší využít portály, na kterých je záznam o řidiči, případně informovat rodinu o tom, že jedete spolujízdou a předat jim informace o času cesty, vozu, jeho SPZ a případně dostupné informace o řidiči.

 

Vlastní auto

Nejdražším způsobem cestování je vlastní auto. Na druhou stranu, je to také nejflexibilnější způsob dopravy. S cenou benzínu a nafty nepohneme, ale alespoň je možné ušetřit tím, že budete auto provozovat levně. Tedy, že nebudete zbytečně přeplácet za povinné ručení.

Pokud se chcete jako začínající řidič pojistit levně, musíte nejprve předpokládat, že vaše pojistka bude výrazně dražší než například ta vašich rodičů. Příspěvek na pojištění ovlivňují určité faktory, bez ohledu na to, zda jste začínající řidič nebo ne:

  • Regionální a typová třída vozidla – Čím vyšší je typová třída vybraného vozidla, tím vyšší je pojistné. Jako začínající řidič byste si proto měli vybrat vůz s co nejnižší typovou třídou.
  • Také rok výroby a motor vozidla hrát roli. Pokud jste řidič začátečník a chcete si zajistit levné povinné ručení, měli byste si výběr vozu dobře rozmyslet.
  • Najeté kilometry za rok – některé pojišťovny určují výši pojistného podle toho, kolik najedete ročně kilometrů. Bohužel v tomto případě neplatí, že čím více, tím lépe.
  • Bonus / malus – Čím delší máte bezeškodnou historii v provozování vozidla, tím levnější bude cena vašeho povinného ručení. Pokud jste řidič začátečník, a historii nemáte žádnou, pojišťovna si riziko nechá řádně zaplatit. Možným východiskem je, aby pojistnou smlouvu sjednal například jeden z rodičů, s vysokými bonusy.
error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.