Emily Brontëová – životopis

literatura

 

Jméno: Emily Brontëová

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Caterine

 

EMILY BRONTË (1818 – 1848)

Emily Brontëová byla britská spisovatelka proslavená svým jediným románem Na Větrné hůrce.

 

ŽIVOT

Brontëová se narodila v Thorntonu u Bradfordu jako páté dítě. Když jí byly dva roky, celá rodina se přestěhovala na faru v Haworthu, tam její otec působil jako vikář. On pocházel z chudé rodiny, matka byla naopak velmi zámožná. Velice mladá zemřela, a tak její místo zaujala tetička Branwellová.

Teta byla silně věřící, a tak dívky vedla k tomu, aby se staly vzornými křesťankami
a ženami.  Všech celkem 6 sourozenců nevyrůstalo v láskyplném prostředí, otec ani teta jim neprojevovali žádnou velkou náklonnost. Děti tedy hodně fantazírovaly, měly svůj vlastní svět, a tím si vynahrazovaly reálný život. Společně se svými sestrami a bratrem vymýšlela malá Emily fiktivní země, které se později vyskytovaly v jejím díle.

Jako tři její sestry začala i ona navštěvovat penzionát v Yorkshiru, který byl určen pro nemajetné pastorské dcery. Ve škole panoval velice tvrdý režim a dvě její sestry zde zemřely na tuberkulózu. Utrpení, které v ústavu prožily, později vylíčila její setra Charlotte v jednom ze svých děl.

Její život pokračoval střídavě doma a v laciných internátech. Pak začala pracovat jako vychovatelka, odcestovala do Bruselu a navštěvovala penzionátní školu manželů Hegerových. Po smrti zdědila společně se sestrami dědictví, díky kterému založily vlastní školu. Plán ovšem nedopadl podle představ, jejich škola neměla žádné žáky.

V roce 1846 vydaly Emily, Anne a Charlotte společně dílo, sbírku básní. Emily si nepřála zveřejnit své jméno ani pohlaví proto, aby se vyhnula předsudkům o ženských spisovatelkách. V pseudonymech sestry zachovaly pouze své iniciály. Básně se ovšem nesetkaly s úspěchem, a tak se rozhodly zvolit jiný žánr – román.

Stejně jako sestry měla i Emily oslabené zdraví způsobené drsným dětstvím. Mladá zemřela krátce po smrti svého bratra, když nastydla na jeho pohřbu.

 

DÍLO

Kromě neúspěšné sbírky básní byl jediným dílem, které stihla za svůj krátký život napsat, román NA VĚTRNÉ HŮRCE.

Román vydala roku 1847, tedy rok před svou smrtí, jako dva svazky trojdílného souboru (třetí svazek byl román sestry Anne). Dva roky po její smrti vydala sestra Charlotte knihu znovu, tentokrát jako samostatný román a pod jejím skutečným jménem. Teprve v té chvíli bylo dílo objeveno a doceněno. Je oslavována jako geniální, nesrovnatelná a nadlidská. Básně i romány se řadí k nejcitovějším dílům, které v anglické literatuře za viktoriánské éry vznikly.

  • DĚJ:

Inspirací se jí stalo její oblíbené vřesoviště. Zachycuje osudy dvou rodů od roku 1770 až do počátku 19. století. Příběh vypráví služebná Nelly Dean, která sledovala životy dvou anglických rodin, vypráví o nich Lockwoodovi, což je cizinec, který si v Yorkshiru pronajal usedlost.

Majitel usedlosti Větrná hůrka nalezne cikánského chlapce (pojmenuje ho Heathcliff), vychovává jej spolu se svými dětmi Kateřinou a Hindleyem. Kateřina má Heathcliffa ráda, Hindley na něj velice žárlí. Když majitel, otec dětí, zemře, Hindley se stane pánem usedlosti
a začne Heathcliffa týrat a ponižovat. Ten se drží jen díky blízkému vztahu s Kateřinou, která mu začíná projevovat svoji náklonnost.

Kateřina se seznámí a zasnoubí s bohatým Edgarem, ale jen proto, aby se stala zámožnou paní a mohla tak pomoci Heathcliffovi z jeho poníženeckého postavení, protože ho miluje. To on ovšem netuší, a tak z Větrné hůrky uteče.

Po čase se vrací jako zámožný pán, odkoupí Větrnou hůrku a mstí se za vše, co mu bylo provedeno v mládí. Stává se z něho tyran. S Kateřinou se chystají utéct, ta je ovšem nemocná a umírá hned po té, co porodí dceru. Po její smrti se tyranství projeví naplno a ke všem lidem se chová velice drsně a zle.

 

ZAJÍMAVOSTI

  • publikovala pod mužským pseudonymem Ellis Bell