Furiant

literatura

 

Jméno: Furiant

Zařazení: Literární pojem

Přidal(a): David Hampl

 

Označení furiant se používá pro člověka, který je příliš sebevědomý, paličatý a vždy musí mít ve všem pravdu. Název pochází z divadelní hry Naši furianti, jejímž autorem je Ladislav Stroupežnický.

 

Divadelní hra Naši furianti

Slovo furiant se poprvé objevilo ve venkovském realistickém dramatu Naši furianti, které napsal Ladislav Stroupežnický v roce 1887. Stroupežnický tehdy patřil mezi známé autory a zároveň byl i dramaturgem Národního divadla. Slavnostní premiéra Našich furiantů se tak konala v právě Národním divadle v květnu 1887. Divákům ani literární kritice se ale hra nelíbila. Důvodem bylo příliš realistické a pravdivé vykreslení mezilidských vztahů na vesnici, které bylo v rozporu s tehdejší idylickou představou o venkově tak, jak ho známe například z děl Boženy Němcové či Josefa Kajetána Tyla. O několik let později se ale hra znovu vrátila na scénu Národního divadla a dostalo se jí zaslouženého úspěchu. Oceňované se staly a dodnes jsou  především zajímavé lidské charaktery a spojení s každodenní realitou.

 

Furianti Dubský a Bušek

Děj divadelní hry Naši furianti se odehrává v jihočeské vesnici Honic, drama obsahuje dva příběhy. První, na první pohled patrnější příběh, se týká sporu o ponocného, který ve vesnici probíhá. Má být jmenován nový ponocný a o místo usilují dva kandidáti, krejčí Fiala, člověk poměrně chudý se sedmi dětmi, který si chce místem pouze přilepšit, sleduje jen svůj vlastní prospěch, a vysloužilý voják Bláha, člověk, který má určité životní zkušenosti a respekt. Vesnická rada se rozdělí na dva tábory, podle toho, kdo je komu sympatický. Druhý příběh se týká sporu dvou sedláků, Buška a Dubského, kteří představují furianty. Dubský ve sporu o ponocného podporuje Bláhu, Bušek Fialu, celou situaci komplikuje i skutečnost, že jejich děti mají mít svatbu. Když se pak v hospodě domlouvají na výši věna a dalších záležitostech, vše probíhá tak, aby každý viděl, že se navzájem předčí. Nakonec to dopadne tak, že se nemohou dohodnout, kdo bude platit útratu, pohádají se a svatba je zrušena. Naštěstí, jak to ve veselohrách bývá, nakonec vše dobře dopadne, ponocným se stane Bláha a svatba se koná.

 

Význam slova furiant

Na první pohled jsou Naši furianti veselou komedií, jejímž hlavním tématem je spor o ponocnictví. Hra ale v sobě obsahuje i vedlejší, a v mnohém důležitější témata než jen hádky a spory o ponocenský úřad, a to mezilidské vztahy obecně. Zejména furiantství, tedy určitou vzteklost, paličatost a neochotu domluvit se, které je typické především pro sedláky Dubského a Buška. I když jde o hru starou už více než sto dvacet let, téma furianství je stále aktuální a furianty mezi sebou najdeme dodnes. Zároveň se tento termín stal synonymem pro příliš sebevědomého, paličatého člověk, který lpí na malichernostech, musí mít vždy navrch, není schopen ustoupit a přijmout kompromis. Tímto svým chováním tak ovlivňuje život lidí kolem sebe.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.