Ideál krásy 21. století – úvaha

sloh

 

Téma: Ideál krásy 21. století

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Zahradníčková Lucie

 

Osnova:

  • Úvod: Ideální žena?
  • Stať:
    • I, Honba za váhou
    • II, Vidíme vlastně pravdu?
    • III, Důsledky trendu
    • IV, Tlak okolí
  • Závěr: Pryč s “ideály”

 

Ideál krásy 21. století

Všude kolem nás vídáme titulky časopisů a článků, ze kterých se na nás dívají modelky ležící na gauči nebo v trávě. Na pohled jsou dokonalé a šťastné. Perfektní pleť, bílé zuby, lesklé vlasy a postava jedna báseň. Kdo by netoužil vypadat jako ony?

A tak se my mnohé dívky a ženy vrháme do přísných diet a tvrdých tréninků. Jde to do extrémů, vyčítáme si nejprve čokoládu, poté už i větší porci k obědu a někdy dokonce, i že jsme měly večeři. Dlouhými běhy moříme svá těla a snažíme se vypotit, co jde. Váha se stává naši každodenní kamarádkou a zároveň největší nepřítelkyní. Snižujeme čísla, a když náhodou jeden den naskočí číslo vyšší, než den předchozí začínáme hledat chybu a trestat se. A proč to celé vlastně? Podstupujeme to s jediným jasným cílem. “Když tak může vypadat ona tak já taky.”

Co si ale už neuvědomí většina z nás je to, že nic, co vidíme na obálkách, není reálné. Zatímco my vidíme pouze čísla a odraz v zrcadle, na vzhledu modelky z časopisu XXXXX pracuje tým specialistů. A nemluvím pouze o trenérech a výživových poradcích. Mluvím především o hlavních aktérech ve vzhledu. A těmi jsou lidé sedící za počítači, kteří mají každý svou úlohu. Vyhladit pleť, upravit vlasy, rozjasnit oči, tady v té partii ubrat a v jiné zase malinko přidat. Tedy výsledky, které vidíme, mají od reality daleko. To média ale nepřiznají, a tak se tato falešná “díla” stala ideálem krásy, ke kterému se kdekdo chce přiblížit.

Ale za jakou cenu? Je přednější mé zdraví nebo to, jak mě vidí ostatní? Nebo nějaká čísla? Míry a váha?

To jsou otázky, které by si měla položit každá žena, a odpovědi by měly být jasné. Ale ne vždy to tak je. Tím vznikají již zdravotní problémy a poruchy jako například anorexie. Do té upadá více a více nešťastnic. Když už jsme ale u toho, tento problém se netýká pouze “obyčejných” lidi. Modelky samotné se potýkají s takovými problémy také. Na fotce je někdo upraví a ony najednou vidí své nedokonalosti, vady a chyby. K tomu jim šéf dodá: měla bys se sebou něco dělat… a problém je na světě. Kolik mladých lidí umírá kvůli trendu štíhlosti? Modelky umírají přímo na molech na selhání srdce z podvýživy. Tak ale proč to nikdo nedokáže zastavit? Proč ženy s krásnou ženskou postavou a 70 cm v pase jsou považovány za tlusté? A kdo vlastně proboha vymyslel ty blbé ideální míry 90-60-90? Nad tímhle vším mi zůstává rozum stát.

Krom tlaku z médií na nás působí i (někdy neúmyslný) tlak z okolí. Potřeby otázek: “To všechno sníš?” nebo “Nepřibrala jsi náhodou?” mi přijdou dosti nemístné. Mají hlavně neuvěřitelný dopad někam do našeho podvědomí. Proto než něco řeknete, se raději zamyslete. Jako přísloví: Dvakrát měř jednou řež, neboli dvakrát mysli jednou mluv.

Myslím si proto, že by se mělo od těchto “ideálů” upustit. Modelky na titulních stranách jsou umělé, a to by si většina lidi měla uvědomit. Dokud ale média s takovými úpravami nepřestanou, nezbavíme se těchto problémů. Nezbývá než si uvědomit, že naše tělo je krásné a nemůžeme se hnát za nějakými ideály, co někdo někdy nastavil. Přeci jen jsme každý originál ne?

 

Hodnocení: 1 = výborně

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.