Karel Šiktanc – životopis

literatura

 

 Jméno: Karel Šiktanc

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Karel Šiktanc

Karel Šiktanc byl český autor – básník, textař, scénárista, překladatel a novinář. O jeho významnosti svědčí ocenění jako je Cena Jaroslava Seiferta, kterou získal hned dvakrát – v roce 1989 a 2011 – dále Medaile Za zásluhy z roku 2010, kterou ho vyznamenal český prezident. Karel Šiktanc svá ocenění získal zejména za poezii – soustředil se hlavně na lyrické básně.

 

Život

  • Karel Šiktanc se narodil 10. července 1928 v Hřebeči u Kladna. Jeho otec byl vyučený truhlářem, ale pracoval jako zaměstnanec v kladenských ocelárnách.
  • Vystudoval Amerlingův učitelský ústav v Praze. Navazující studium Vysoké školy pedagogické nedokončil, protože mu už tehdy učarovala žurnalistika. V roce 1950 začal pracovat v Mladé frontě jako redaktor. Jeho život hluboce poznamenalo vyhlazení sousední vesnice – vyhlazení Lidic. Snad proto byl zpočátku také ovlivněn komunistickou ideologií.
  • V letech 1950 až 1960 pracoval jako redaktor Československého rozhlasu. Mezitím ale působil i v časopisech, jako je Květen, součástí kterého byly i almanachy Almanach Květen a Hlubší než smrt. Díky časopisu Květen se mohl podílet na vzniku literární skupiny, která se zabývala poezií všedního dne.
  • Od roku 1961 až do roku 1971 se stal vedoucím redaktorem, později i šéfredaktorem Mladé fronty. Potom ale přišlo období normalizace, a Karel Šiktanc musel práci šéfredaktora v roce 1970 opustit. Od té doby pracoval v mnohých zaměstnáních, kde nemohl ovlivňovat veřejnost – a byla to zejména podřadnější zaměstnání. Přesto se i nadále snažil publikovat, a to v samizdatu a v cizině. Z oficiálních literárních slovníků ale jeho jméno zmizelo.
  • Díla, která vznikala v letech 70. a 80. vycházela tajně, oficiálně až po pádu komunistického režimu, protože v těchto letech mu byla zakázána publikační činnost.
  • Od listopadu 1989 až do roku 1992 obsadil funkci předsedy Obce spisovatelů. V letech 1993-1995 řídil edici České básně (nakladatelství Český spisovatel).
  • Zemřel 26. prosince 2021 ve věku 93 let v Praze.

 

Dílo

Karel Šiktanc je ve svém díle ovlivněn vyhlazením Lidic – sám autor měl v této sousední vesnici spoustu přátel. Základem díla byla zejména poezie, avšak Karel Šiktanc vydal také několik knih pro děti (Pohádky chudé na řádky, Královské pohádky, Spadl buben do kedluben aj.).

Z jeho děl můžeme uvést:

  • Heinovské noci – Tato básnická sbírka vyšla roku 1960 a byla inspirována vypálením Lidic. Lidice byla sousední vesnice, kterou znal autor jako dítě a měl zde řadu přátel. Básně jsou lyricko-epické.
  • Artéská studna – Tato básnická sbírka, vzniklá roku 1964 obsahuje devět rozsáhlejších básní. Inspirací je právě studna, nad jejímž hloubením autor uvažuje jako o skutečnosti od zrození až po smrt.
  • Adam a Eva – Básnická sbírka z roku 1968. Básně jsou inspirovány biblickými příběhy o stvoření světa a prvních lidech. Zachyceny jsou první lidské city – včetně milostného citu mezi mužem a ženou.
  • Srdce svého nejez – Tato básnická sbírka byla vydána roku 1981 v samizdatu, oficiálně pak roku 1994. Za tuto sbírku získal Karel Šiktanc roku 1989 cenu Jaroslava Seiferta a o rok později pak i cenu Českého literárního fondu.
  • Šarlat – Za tuto sbírku, vydanou v roce 1999 získal Šiktanc Státní cenu za literaturu. Jedná se o sbírku básní z let 1995-1998.
  • Tři nadání – Na této knize se spolu se Šiktancem podílel jako překladatel z čínštiny i Oldřich Král. Šiktanc pak dílo přebásnil. Čtenáři Lidových novin ji v roce 1999 zvolili za knihu roku.
  • Zimoviště – Tato sbírka si vysloužila cenu Magnesia Litera za nejlepší básnickou knihu roku 2004. Básnická sbírka Zimoviště vyšla roku 2003 a zahrnuje básně s období 1998-2002.

Veškeré básnické dílo Karla Šiktance se snažilo zkompletovat nakladatelství Karolinum. V období od roku 2001 do roku 2004 tak vznikaly básnické sbírky s názvem Dílo 1, Dílo 2 až Dílo 7, které zahrnovaly to nejdůležitější z básníkovy tvorby.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.