Když les procitá – líčení (3)

 

Jméno práce: Když les procitá

Slohový útvar: Líčení

Přidal(a): Lucienne

 

 

 

Když les procitá

Vcházím do lesa zahaleného oparem bělavé mlhy, která se pomalu rozpouští pod náporem slunečních paprsků tohoto zářijového rána, i když ty už teď začátkem podzimu ztrácejí svou sílu. Na cestě se mezi nahnědlým listím povalují lesklé kaštany právě vyloupnuté ze svých ostnatých hnízd…

 

Zabloudím pohledem nad sebe a zahlédnu rozechvělé moře hrající všemi odstíny oranžové a žluté barvy. Listy stromů, které již svlékly letní zelený kabátek a oblékly se do teplých podzimních odstínů, na mě mávají v lehkém ranním vánku, zatímco mám možnost mezi nimi zahlédnout stopy blankytně modré oblohy. Dovádivé paprsky probouzí i lesní ptáky, kteří hned začnou rozehřívat své líbezné hlásky a prozpěvují radostné melodie.

Přivírám oči a nechávám se unášet příjemnými zvuky přírody. Slyším každé šustnutí listů, které z hustých korun stromů pouštějí hejna ptáků vzhůru k čím dál tím zářivější obloze, praskání větviček, jak se ostatní obyvatelé dříve tichého lesa probouzí do jasného podzimního rána. Na tváři cítím svěží jarní vánek a lehký dotek slunečních paprsků a náhle si povšimnu, že již ztratili onu teplou, důvěrně známou vůni léta.

Pomalu otevírám oči a pokračuji dál po zapomenuté lesní cestě obklopené majestátními javory a buky. Pod nohama cítím pěšinu vystlanou listím, které pod mojí tíhou hlasitě praská a pomalu se rozpadá. Odolávám pokušení lehnout si do čerstvě opadané, zářivě barevné hromady na kraji cesty, namísto toho si pokleknu, zvednu jednoho oranžového posla podzimu a prohlížím si ho. Na dlani cítím jeho křehké okraje, které už začínají ztrácet své syté zabarvení a proti slunci vidím žilnatinu, která mi připomíná rozbouřenou řeku pomalu se větvící do tichých potůčků.

Zhluboka se nadechnu mé oblíbené vůně podzimu a usměji se. Miluji tento čas v roce, příroda hraje všemi barvami a poté pomalu odhazuje své svršky, aby si odpočinula po parných letních měsících. Ukládá se ke klidnému spánku a celou zimu sbírá síly, aby se mohla s prvním úderem jara znovu ukázat ve své plné kráse.

 

Hodnocení: 1 = výborně