Může být obdivuhodný i zdánlivě obyčejný život?

 

Jméno práce: Může být obdivuhodný i zdánlivě obyčejný život?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): hn-nv

 

 

 

Může být obdivuhodný i zdánlivě obyčejný život?

Moderní doba, ve které žijeme, nás obklopuje množstvím motivačních sloganů a duchaplných citátů nabádajících k tomu, abychom se stali výjimečnými a nepřehlédnutelnými. Je to doba, kdy každý jedinec musí vystoupit z řady a dokázat, že je odlišný od ostatních tím, jak silně je ambiciózní, cílevědomý, odhodlaný, vytrvalý, nezastavitelný… Jednoduše unikátní. To vše nás dnešní doba nutí předhazovat ostatním a to jen proto, abychom mohli být ve společnosti respektováni a obdivováni. Copak si ale obdiv zaslouží jen vyvolení? Nebo může být obdivuhodný i zdánlivě obyčejný život?

Lidé jsou často slepí, nevnímají krásu všedního života a vidí svět černobíle. Nechají se stáhnout do nekonečného kruhu honby za úspěchem, penězi a slávou, a málokdy se vrátí zpět. Současná společnost je pohltí. A přitom by stačilo tak málo! Stačilo by alespoň na chvíli odložit chamtivost a spokojit se s málem, upozadit kariéru a trávit čas s rodinou, manželkou, dětmi, a nechat za zády žárlivost a přát štěstí i někomu jinému než jen sobě. Právě tyto příležitosti dělají ordinérní život obdivuhodným a lidé, kteří ho dokáží žít poctivě a láskyplně, si zaslouží respekt a obdiv ve stejné míře jako ti úspěšní na výsluní. Umět rozveselit své blízké, postarat se o děti, dát najevo lásku partnerovi, pomoci neznámému člověku v nouzi, to vše jsou možnosti běžného života, které umožňují ukázat světu, že i my jsme neobyčejní. Proto není vůbec třeba si o našem životě myslet, že je zbytečný a že se svou hodnotou ani trochu neblíží životu úspěšných lidí. Úspěch jako takový hraje v našem životě úplně odlišnou roli, než je právě určování hodnotného života.

Na závěr bych ráda dodala, že život každé lidské bytosti má v sobě něco obdivuhodného a krásného a není nutné ho srovnávat mezi sebou, ať už se jedná o život člověka, který zachraňuje deštné pralesy, nebo o život osoby, která chodí pravidelně do práce a „pouze“ pečuje o svou rodinu. Každý by měl být pyšný na svůj život a nakládat s ním, jak nejlépe jen umí.

 

Hodnocení: 1 = výborně