Proč být hrdým Čechem? – úvaha

 

Jméno práce: Proč být hrdým Čechem?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Lex

 

 

Proč být hrdým Čechem?

Proč by Čech měl být hrdým Čechem? A proč by jím naopak být neměl? Někteří jsou pyšní vlastenci, jiní mezi cizinci svou národnost zamlčují. Proč tomu tak je?

Češi jsou mezi cizinci považováni za ty, kteří závidí, dělají nepořádek, kradou propisky a nosí ponožky v sandálech. Hrubý domácí produkt je v Česku velmi nízký oproti zemím jako například Slovinsko, Omán nebo Rovníková Guinea. Češi mají také řádově nižší platy než jejich sousedé v Německu. Ano, skutečně není důvod být na žádnou z těchto věcí hrdý.

Na druhou stranu má naše země i spoustu toho kladného. Nesmíme zapomenout na Antonína Dvořáka, skladatele, jehož Novosvětská symfonie byla odnesena Neilem Armstrongem na měsíc. Je možné ji dnes považovat za jedno z nejlepších symfonických děl všech dob. Významný byl například i Bedřich Smetana, proslulý operami jako Prodaná nevěsta, Hubička či Braniboři v Čechách, ale i souborem symfonických básní Má Vlast. Dále bychom mohli jmenovat třeba Otmara Máchu, jehož skladby pro sbory jsou oblíbené po celém světě.

I divadlo si našlo v srdci Evropy své místo. Jako počátek Českého divadla bychom mohli považovat už středověkou hru Mastičkář. V době národního obrození bylo otevřeno České národní divadlo. Mezi osobnosti divadla patřili třeba Voskovec s Werichem nebo Jaromír Cimrman.

V sedmdesátých a osmdesátých letech se v Česku objevilo i noví kulturní odvětví – videohry. Česko se může pyšnit studii jako 2K Czech, Bohemia Interactive Studio nebo SCS Software. Pokud vám tyto názvy nic neřekly, myslím, že u her Maffia nebo Vietcong už tomu tak bude.

Mnoho významných sportovců má sví kořeny v této zemi v srdci Evropy. Asi nemůžeme vynechat hokejistu Jaromíra Jágra, který hrál velmi úspěšně v různých klubech USA. Stal se nejúspěšnějším Čechem n NHL vůbec.  V desetiboji získal Roman Šebrle olympijské zlato v roce 2004. Štěpánka Hilgertová si za kajak odnesla dvě zlaté medaile z olympijských her 1996 a 2000. Emil Zátopek se stal čtyřnásobným olympijským vítězem v atletice a považuje se za nejlepšího atleta 20. století. Šárka Strachová je mistryně světa v alpském lyžování. Petr Čech hrál dlouho za Chelsea, dnes hraje za Arsenal. V ročníku 2004/05 byl vyhlášen nejlepším brankářem ligy mistrů.

Není to ale jen o České hudbě, kultuře a sportu. Mezi Čechy jsou i významní vynálezci. Můžeme zmínit třeba muže jménem Otto Wichterle, vynálezce kontaktních čoček. Dále tu je třeba Oldřich Homuta, vynálezce remosky nebo Jakub Kryštof Rad, který během svého působení v Dačickém cukrovaru vymyslel kostkový cukr.

Češi se také mohou pyšnit velmi oblíbeným pivem. Pivovarství je pro českou zem historicky velkou a významnou tradicí. Počet pivovarů v Česku se dnes blíží třem stům. Otázkou zůstává, zda je to kladný, nebo záporný fakt. Je totiž sice velmi příjemné, být nejlepší v něčem, jako je vaření piva, nedělá to však z Čechů trochu alkoholiky?

Podle mě by se každý Čech měl zamyslet nad tím, zda být hrdým Čechem anebo své Češství zapírat. Je určitě spousta pro, i proti, finální názor si ale musí každý udělat sám.

 

Hodnocení: 1 = výborně (nedostatečně propracovaný závěr)

 

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesko

http://www.czech.cz/cz/66719-slavni-cesti-sportovci