Našlo se koťátko

rozbor

 

Kniha: Našlo se koťátko

Autor: Sue Mongredien

Přidal(a): David Hampl

 

Sue Mongredien

Spisovatelka je současnou britskou autorkou knih pro děti i dospělé. Její knihy pro dospělé vycházejí pod pseudonymem Lucy Diamond, zatímco knihy pro děti pod jejím skutečným jménem. Narodila se v roce 1970 v Nottinghamu, kde společně se svými třemi sourozenci vyrůstala, od mládí se zajímala o literaturu, a tak později odešla studovat anglickou literaturu na univerzitu do Leedsu. Po ukončení studií pracovala jako redaktorka knih pro děti v Random House a Transworld v Londýně, následně několik měsíců cestovala po celém světě. Po návratu do Velké Británie pracovala pro vydavatelství Oxford University Press a také pro BBC. V současnosti žije se svou rodinou ve městě Bath.

 

Rozbor díla: Našlo se koťátko

Kniha Našlo se koťátko je určena všem dětem, které mají rády kočičky. Hlavní postavou knížky je devítiletá dívka jménem Lily, jejíž maminka pracuje jako ošetřovatelka v útulku a jednoho dne domů přinese tři malá koťátka, dva kluky a jednu kočičí holčičku, které někdo přinesl do útulku, protože je našel opuštěné. Koťátka jsou velmi malinká a zatím ještě slepá, potřebují tak nepřetržitou péči, jako například krmit speciálním kapátkem. Lily má ještě dva mladší bratry a všichni tři mamince s péčí o koťátka ochotně pomáhají, nejvíce ale Lily, která si je opravdu zamiluje.

Nejvíce si Lily oblíbí nejmenší a nejslabší kočičí holčičku, které říká Mourinka. Má o ní zpočátku velký strach. Nakonec ale i Mourinka začne dělat pokroky a díky péči, které se jí dostává, pomalu roste a sílí. Nenásilnou formou je v knížce popsáno, jak je nutné se o malá koťátka starat, čím je krmit, jak jim nahradit chybějící maminku a podobně. Postupně také sledujeme jejich první pokroky. Lily se sice ze všech jejich pokroků raduje, ale zároveň je smutná, neboť ví, že koťátka již brzy budou muset jít zpátky do útulku, kde budou čekat na své nové majitele. To se nakonec také stane. V den jejích narozenin ale na Lily čeká velké překvapení, jedním z dárků je totiž právě Mourinka. Lily nebyla nikdy v životě šťastnější. V závěru knihy se dozvídáme, že se jedná o příběh inspirovaný skutečnou událostí, a najdeme zde také fotografie, další radami a tipy, jak o kočky správně pečovat, a několik zajímavostí o těchto milých zvířátkách.