Nové technologie jako náhrada za knihy – úvaha

sloh

 

Jméno práce: Mohou nové technologie nahradit knihy?

Slohový útvar: úvaha

Přidal(a): nelus

 

Mohou nové technologie nahradit knihy?

V současnosti zažívají rozmach různé nové technologie, které nám přináší nové vědomosti, zážitky či potěšení, avšak ne v knižní podobě jako tomu bylo dříve. Někteří lidé začali preferovat čtečky e-knih, nejen pro jejich kompaktnost, ale i kvůli novým možnostem, které tyto malé podsvícené tablety přinášejí. Otázkou ale zůstává, dokáží tyto nové technologie knihy zcela nahradit?

Díky výzkumu se ukázalo, že stále skoro polovina dotázaných (48 procent) preferuje papírovou knihu, e-knihám dává přednost 24 procent čtenářů a 28 procent dotázaných uvedlo, že je jim to jedno a dokáží akceptovat obojí. Lidé, kteří čtou pouze papírové knihy, mají pro své rozhodnutí své důvody. Papírová kniha je zcela jedinečná, můžeme jí pohodlně listovat, fyzicky ji vlastníme a mnoho z nás prostě miluje ke knize přičichnout a cítit její vůni. Knihy můžeme sbírat a vystavovat si je ve své knihovně, máme je pořád na očích. Mnoho sběratelů knih si nedokáže alternativu v podobě čtečky, ve které by elektronické knihy měli, vůbec představit. V čem je pak taková e-kniha lepší, když z ní nemáte ten správný požitek? Jistě, nějaký důvod jejich vzniku ale být musí. Jaké jsou tedy výhody e-knih a proč každý čtvrtý čtenář volí právě je? Jak už jsem zmínila v úvodu, e-kniha je velmi kompaktní, vhodná k cestování, kdy nemusíme s sebou brát přebytečná kila knih, v takové elektronické čtečce jich můžeme mít stovky. Při čtení v noci se nemusíme spoléhat na lampičku u postele, nové čtečky e-knih mají podsvícený displej a jsou tak velmi praktické. I když je musíme nabíjet, baterka v nich vydrží týdny. A navíc, e-knihy jsou mnohem levnější než jejich tištěné alternativy. Nemůžeme se proto divit, že tolik lidí dalo přednost e-knihám před klasickými knihami.

Závěrem můžeme říci, že taková elektronická čtečka může být velmi zajímavou investicí, která se vyplatí. Ale mohou nové technologie klasické papírové knihy zcela nahradit? To si nemyslím, mohou být zajímavou alternativou, ale hmotné knize z papíru se nevyrovnají.

 

Hodnocení: 1 = výborně

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.