Porod doma nebo v porodnici? – úvaha

 

Jméno práce: Porod doma nebo v porodnici?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): misakoc

 

 

 

 

Porod doma nebo v porodnici?

Po velkou část historie ženy dokázaly rodit kdekoliv a pokud se nevyskytly komplikace a dítě se mělo narodit, tak se tak také stalo. Proč by tedy i dnes nemohla žena rodit, kde ji napadne a kde je jí nejlépe?

Zdá se to logické – ve známém prostředí se bude cítit příjemněji, klidněji, může si vybrat, jestli chce u porodu jen asistentku nebo klidně celou rodinu, jestli chce rodit na posteli a v jaké poloze. Školená porodní asistentka rodičce pomůže, aby se dítě na svět dostalo tou nejpřirozenější cesou.  Také je pravdou, že v porodnicích matka nedostane dítě hned k sobě, kdežto doma to možné je. Zní to opravdu krásně, že? Pokud nenastanou komplikace.

Ty se totiž můžou vyskytnout i po jinak bezproblémovém těhotenství. Asistentka matce v takovém případě pomoci nemůže, je nezbytné okamžitě ji dopravit do nemocnice. A když ta je daleko? Nebo je město plné aut? To potom jde o život obou, nejen dítěte, a jakékoliv zpoždění a oddálení lékařského zásahu může mít fatální následky. V nemocnicích jsou jim k dispozici odborné přístroje při porodu a dohled i několik dnů po něm.

Podle mého názoru by sama žena měla mít samozřejmě na výběr, že chce rodit kde chce, pokud se jedná o čisté prostředí. Je však důležité zohlednit, jestli se vyplatí jenom pro své pohodlí a dobrý pocit riskovat zdraví a život svůj a svého dítěte.

 

Hodnocení: 1 = výborně