Porovnání života ve městě a na vesnici – úvaha

sloh

 

Téma práce: Porovnání života ve městě a na vesnici

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): filip

 

 

Téma: “Kde bych chtěl žít (porovnání života ve městě a na vesnici)

Kde bych chtěl žít? To je moc dobrá otázka. Nemusím nad ní dlouho váhat, já bych chtěl rozhodně žít na vesnici, ideálně poblíž Prahy. Ale jaké jsou výhody žít na vesnici a jaké výhody jsou žít ve městě jako, je třeba Praha?

Na vesnici je výhodou, že zná každý každého, na vesnici je výhodou, že znáte dobře své sousedy. Ve městě jako je Praha, v paneláku víte, jak se vaši sousedé jmenují jen díky jmenovkám na zvoncích. A to že se pozdravíte si myslím, že je zázrak. Na rozdíl od města ve většině českých vesnic, když potká soused souseda, pozdraví se, prohodí pár vlídných slov. No není to krásné? Myslím, si že by lidé mezi s sebou měli komunikovat. Vždyť řeč je to jediné co nás dělí od zvířat, nemyslíte?

Velikou a nespornou výhodou města je dostupnost, kdykoliv téměř čehokoliv na co si vzpomenete. Podle mých zkušeností poslední krám na vesnici zavírá v 5 hodin odpoledne a otevírá až druhý den ráno. O víkendu si na vesnici nenakoupíte, ve městě ano.

Mám rád čerství vzduch a přírodu, rád se jí obklopuji. Nemyslím si, že v Praze mám kolem sebe tolik přírody kolik bych si přál mít. I když se starostové snaží přírodu do měst vracet například budováním městských parků. Vesnice většinou leží mezi polemi, lesy a spojují je okresní silnice. Když jsem měl možnost pobývat na české vesnici vždy byl na náměstí rybník. Tomu já říkám být obklopen přírodou.

Když si představím vánoce na vesnici a ve městě je to také velmi odlišné. Na vesnici se rodina sejde, povečeří, rozdají si dárky, setkají se s přáteli a sousedy. Díky malému počtu pouličního osvětlení není nad obcí tzv. světelný smog a je zde krásně vidět na vánoční oblohu. Ve městě se, také můžeme sejít s rodinou, přáteli, sousedy. Mačkat se mnohdy v malém bytě, nemůžeme ani koukat na krásnou vánoční oblohu, díky velkému počtu světla je nad městy světelný smog.

Myslím si, že život ve městě má spoustu benefitů, ale já bych chtěl žít na vesnici. A co vy, kde byste raději žili? Preferujete přírodu, klid, krásné okolí českých vesnic, anebo dostupnost či komfort měst?

 

Hodnocení:

  • 1 – dodržení tématu a slohový útvar
  • 2 – gramatika