Jméno práce: Rouška 5x jinak
Slohový útvar: Úvaha
Přidal(a): Machy
Rouška 5x jinak
Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik má vlastně rouška využití? A že se nemusí nutně použít jenom jako ochrana před korona virem? V tomto slohu Vám představím několik využití roušky, které by vás určitě nenapadlo.
Ale nejprve začnu tím, co to vlastně ta rouška je? Podle Wikipedie je rouška, cituji: „menší kus látky nebo jiného materiálu pro zahalení, např.: závoj, chirurgická maska, bederní maska“, podle dědy je to „hadr na pusu, kterej ti stejně nepomůže“. Když už jsme si odborně i laicky vysvětlili, co to rouška je, pozvolně bych se přesunula na první využití.
Začneme zlehka, funkcí roušky, na kterou byla vymyšlena, a to na zakrytí pusy a nosu, a tím pádem ochrana proti virům, bakteriím a nejrůznějším onemocněním. Ještě před „trendem“ roušek tuto parádu nosili jen doktoři a lidé v Číně, kvůli znečištění ovzduší, ale teď je tomu jinak, kdo nemá roušku, jako by nežil. Ale nebojte, roušky nejsou žádná novinka, i když se to tak může zdát. Roušky vznikli už kolem 16. století a hádejte, kdo ji jako první vynalezl. Jestli se aspoň trochu zajímáte o historii nebo vynálezy, tohle jméno Vám určitě něco řekne. Je to renesanční člověk Leonardo Da Vinci.
Další využití roušky je velmi prosté, když už ji musíme nosit, můžeme ji využít jako módní doplněk a sladit ji se svým „outfitem“. Určitě se najde nějaký rýpal, kterému se nemusí líbit, mít na sobě roušku, i když je sladěná s tričkem. Ale pro Vás, rýpali, buďte rádi, že se roušky vyvinuly do takové podoby, jako jsou, protože dříve, ano už zase se podíváme zpátky do minulosti, byli roušky, které vypadali jako ptačí zobák. A jak byste chtěli sladit s novým tričkem od Karla Lagerfelda takovou „krásu“ jako je velký, hnědý ptačí zobák? To by moc nešlo viďte. Ale zpátky ke slazení, výhoda roušek je, že si ji můžete ušít klidně i ze starého trička, takže můžete mít velkou variabilitu barev, teda pokud jste byl/a nákupní maniak/ačka a máte plnou skříň „hadrů“. A jestli Vám po náletu na skříň, v ní ještě něco zbyde, můžete sladit černou roušku s černým tričkem nebo naopak udělat bláznivou kombinaci se zelenou rouškou a růžovou sukní. Určitě nešlápnete vedle s černobílou klasikou.
Další využití, není úplně tak využití, ale osvobození? Teď je to teda spíše pro holky, ale určitě znáte to, když se Vám nechce ráno malovat, ale na bradě máte obrovský pupínek, tak ho prostě musíte zakrýt. No, ale teď, když máte roušku, nikdo Váš pupínek na bradě neuvidí, a ani nemusíte dlouho přemýšlet nad tím, jakou rtěnku si dneska vezmete, červenou, fialovou? Konec dlouhému rozhodování! Noste roušku! Přiznávám, poslední věta zní trochu jak teleshopping od Horsta Fuchse, kdybych ještě přidala „a pokud si objednáte roušku nyní, dáme Vám k ní jednu zcela zdarma, a to se vyplatí!“
No nic, radši pryč od teleshoppingu rovnou k dalšímu využití. Proč bychom měli nosit roušku jenom na puse? Měli jste bláznivou noc a nestihli jste se dospat a vaše kruhy pod očima jsou velký jak Rožmberk? Následujte moje rady a nikdo nic nepozná. Stačí si udělat pohodlí, ve škole, v práci, doma, v autobuse. Jestli máte pohodlí, což je základ, stačí jen roušku přetáhnout o něco výš, až nad oči, oči zavřít a dát si dvacet. Rouška Vám poslouží jako prima maska na oči, takže budete mít tmu a hned se Vám bude lépe spát.
No a poslední využití, které mně napadlo je, že rouška může posloužit jako zbraň. Jo, teď už si musíte myslet, že jsem se úplně zbláznila, ale počkejte, nepřestávejte číst. Víte, jak je těžké být holkou a procházet v noci kolem hospody plných ožralů? Neříkejte mi, že se nebojíte, teda pokud jste dívka. Pepřák může být nebezpečný i pro Vás, ale rouška, ta ne. Stačí, když si do kabelky zabalíte ještě pár „šutráků“. A když se cítíte v nebezpečí, z roušky jde udělat v cukuletu prak. A jak? Obě gumičky podržíte vepředu, do roušky dáte kámen a ten táhnete dozadu od gumiček, zamíříte, pustíte kameny a pal! Tuhle funkci bych úplně nedoporučovala, když by hrozila třeba třetí světová válka, zas taková paráda to není.
Tohle byli všechny mé nápady na využití roušky, určitě se dá rouška využít i jinak, ale moje zásoba (ne)smyslných nápadů je vyčerpána a asi je to dobře, protože nikoho nebaví číst dlouhé slohy. Proto doufám, že některou moji radu využijete anebo aspoň nebudete „blbnout“ a roušku poctivě nosit, aby se vše vrátilo do normálu.
Hodnocení: neuvedeno