Současný vrcholový sport – úvaha

sloh

 

Téma: Současný vrcholový sport

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Josef Šíp

 

Současný vrcholový sport: tělesná kultura, politika nebo obchod?

Sport je v dnešní době velice oblíbenou a kontroverzní činností. Ale proč je tak moc vyhledávaný? Může za to fakt, že v něm lidé vidí zábavu a odpočinek od svého normálního života anebo spíše cestu, jak zbohatnout? Zkusme se nad tím zamyslet.

O čem je vlastně sport jako takový? Sport je již od pradávna velice soutěživá aktivita,
ve které lidé neustále usilují o to, aby byli lepší než ti druzí a naopak. Má nás naučit již zmiňované soutěživosti, ale i disciplíně a určité morálce. Každý se snaží být nejlepší, ať už se jedná o rychlost, sílu, obratnost nebo techniku. Což je samozřejmě dobře, problém ale nastává tehdy, kdy si vrcholoví sportovci k těmto vlastnostem začnou dopomáhat zakázanými látkami. Jedná se například o doping. To je také důvod, proč se v dnešní době tak často dělají dopingové testy a není tedy lehké doping utajit. Dříve to sportovci
s povzbuzujícími látkami měli podstatně lehčí. Žádné testy se nedělaly, tudíž o tom, zda byl daný sportovec pod vlivem zakázaných látek či ne, se dalo jen polemizovat.

Je zde spousta nadějných a talentovaných sportovců, kteří se snaží, aby si jich někdo všiml a dostal je někam výš. Kvůli tomu dennodenně dřou, aby byli co nejlepší, a pak si jich konečně někdo všimne. Tady se stává sport komerční záležitostí a běžné je, že se hráč do jiného klubu prodá za 10 milionů dolarů. Není pochyb tedy o tom, že vrcholový sport stojí na penězích.

Další fakt, který stojí za povšimnutí je politika, která se v posledních letech hodně angažuje do sportu. Častým terčem byly vždy olympijské hry. Většina států se snaží o to, aby jim olympijské hry byly přiděleny a ony z nich pak mohly profitovat. Olympijské hry se pak nakonec konají u toho, kdo nabídne nejvíce peněz. Jako příklad bych uvedl ZOH v Pekingu, ve kterém ročně napadnou v průměru 3 milimetry sněhu. Tento jev není jen u Olympijských her, ale i u dalších sportovních akcí. Dalším příkladem je Mistrovství světa ve fotbale 2022. Tradiční mistrovství ve fotbale se koná jednou za čtyři roky a odehrává se během letních měsíců. Tento rok ale nastala změna. Vzhledem k tomu, že se mistrovství světa hraje v Kataru, kde v létě počasí přesahuje 50 stupňů Celsia, bylo přesunuto z léta na podzim. Finále mistrovství světa se dokonce bude hrát až 18. prosince. Důvodem proč se odehrává v Kataru, jsou samozřejmě zase peníze. A také několik funkcionářů FIFA bylo nuceno kvůli prokázaným úplatkům za pořádání Mistrovství světa v Kataru odstoupit. Na druhou stranu musím říct, že aktuální situace politiky ve sportu je mnohem lepší než za dob bipolárního světa. Kdy například úspěch českého jedince Emila Zátopka oslavoval celý východní blok jako výhru nad Západem.

Abych to shrnul a odpověděl na otázku: co je podstatou současného vrcholového sportu? Tělesná kultura, politika nebo obchod? Politiku bych spíše vyloučil, v dnešní době je její vliv na sport mnohem menší než v minulém století, i když například Putin začal s válkou na Ukrajině až po ukončení Olympijských her v Pekingu. Fyzické dovednosti jsou určitě jádrem vrcholového sportu, bez nich by totiž žádný sport vykonávat nešel. Ale musíme se bohužel smířit s tím, že peníze jsou ve vrcholovém sportu velice důležité a bez nich by to zkrátka nešlo.

 

Hodnocení: 1 = výborně