Mají blbci lepší život? – úvaha

sloh

 

Jméno práce: Mají blbci lepší život?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Anonym

 

 

Mají blbci lepší život?

Lidé se jeden od druhého neliší pouze fyzicky, v dnešní době rozhoduje rozdíl v mentální vyzrálosti jednotlivců. Panuje dogma, čím rozvinutější myšlení a schopnost řešit složité problémy, tím lepší pracovní pozice a větší sociální prestiž. Je tomu skutečně tak? Nemají spíše blbci lepší život?

Školní systém by nás měl připravit na pozdější výkon pracovní pozice a na každodenní samostatný život. Pokud toto pravidlo opravdu platí, měli bychom se zamyslet, proč tedy žáci s výborným hodnocením pracují pro lidi pro které, byla ve škole známka za tři úspěchem. Rozum nám říká, že by to mělo být naopak. Jedním z možných vysvětlení je, že lidé, kteří jsou zvyklí dostávat horší známky, se nebojí riskovat a zkoušet nové věci. Takoví to pracovníci bývají taky dostatečně líní na to, aby opakovali staré nudné postupy, a tak se snaží přijít s něčím, co by jim práci ulehčilo. Když se jim to podaří, jsou inovátory a se svým nápadem si poté najímají „jedničkáře“ jako zaměstnance.

Platí to taky v osobním životě? Obecně můžeme říct, že blbci bývají oblíbenější mezi vrstevníky. Argumentem pro tuto skutečnost je lidský obranný mechanismus, kdy cítíme nelibost vůči lidem, kteří nám jsou konkurencí. V tomto případě blbci nejsou našimi soupeři a jsme ochotnější si vůči těmto lidem vytvořit důvěru a otevřít se. Tito lidé pak snadněji získávají přátele.

Můžeme tak vidět, že být blbcem nemusí být tak hrozné, jak se na první pohled zdá. A i to, že nás okolí vnímá jako někoho jim nerovného, nemusí být vždy nevýhodou. Toto téma bych rád zakončil citátem Miroslava Horníčka, zamyšlení „Blbec se nejlépe utají tím, že moudře mlčí. Ovšem ten, který to ví a praktikuje, není vlastně vůbec blbej!“.

 

Hodnocení: 1 = výborně

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.