Vnímáme přítomnost, abychom ovlivnili budoucnost

 

Jméno práce: Vnímáme přítomnost, abychom ovlivnili budoucnost

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Němcová

 

 

 

 

 

Vnímáme přítomnost, abychom ovlivnili budoucnost

Vším, co děláme v přítomnosti, ovlivňujeme svoji budoucnost, ale také spotřebováváme vlastní energii, kterou v budoucnu budeme potřebovat. Proto je důležité energii zachovat pro naši vlastní budoucnost a nějak ji obnovit. Jak? Tím, že komunikujeme se světem kolem, tím, že jíme a dýcháme, navazujeme nové mezilidské vztahy, vnímáme nové impulzy…

Myslím, že v přítomnosti jde také o to, jak najít správnou míru ve všech činnostech. Naše skutky nás často dostihnou v nečekané a nevhodné budoucí chvíli. Naše prohřešky vyplavou na povrch a není cesty zpět. Jsme často okolnostmi nuceni vydávat energii v případech, ve kterých při zpětném pohledu nebylo třeba nic jiného, jen mávnout rukou a jít dál.

Dalajláma říká, že my, Evropané se nedokážeme soustředit na krásu přítomného okamžiku, že děláme vše pro neurčitou budoucnost. Pak umřeme a nic jsme si vlastně pořádně neužili, jen jsme se stále za něčím honili bez rozmyslu. A věci podstatné pro přítomnost, a tím i pro konečné zúčtování nám prostě unikly.

Důležité zřejmě je, abychom ve všem, co děláme právě teď, našli správnou cestu. Nepřehánět, neplýtvat energií na nesprávném místě a nechat věcem jejich čas. Tím si připravíme volný prostor před sebou, do kterého v budoucnu může být dosazeno něco nového a zajímavého. Nevyplácí se zavírat dveře a zmenšovat si prostor kolem sebe a uzavírat se do zaběhnutého uvažování.

To, co děláme nyní, bychom měli dělat s maximální odpovědností k sobě i ke svému okolí, k lidem, věcem i k přírodě a vesmíru, který nás obklopuje. Pozitivní i negativní energie, kterou teď vysíláme kolem sebe, se budoucnu vrátí.

 

Hodnocení: 1 = výborně