Vůdčí typ – charakteristika

 

     

Jméno práce: Vůdčí typ

Slohový útvar: Charakteristika

Přidal(a): ritchey

 

 

 

 

 

   Vypracoval: Petr Adámek

Charakteristika

Když slyším slovní spojení vůdčí typ, tak se mi vybaví několik významných osob z historie. Většinou si představím osobnost diktátora, generála, krále nebo vojevůdce jako byli Čingischán,Napoleon, Hitler, Stalin a mnoho dalších. Byli to muži té doby. Ale je vůbec nějaký charakteristický rys těchto lidí?

Jako vůdčí osobnost si představím člověka nadaného určitým druhem myšlení, kterým se odlišuje od jiných a svémyšlenkyje schopen prosadit. Charakteristickým rysem je touha po moci, pro kterou je schopný jít přes překážky. Vůdčí osobností rozumím takového člověka, který je cílevědomý, průbojný, možná i trochu sebestředný. Takový člověk překypuje sebedůvěrou, což mu zužuje jeho objektivní pohled na danou situaci a jeho úsudky mohou být mnohdynesoudné.U této osoby není důležitývzhled, vždyť Hitler, Stalin či Napoleon nebyli žádní krasavci, ale lid okouzlila jejich osobnost, charakter. Byli to výborní řečníci, stratégové. Dokázali lidem vnutit svou ideu, pro kterou ti lidé žili,ba i dokonce pro ni dokázali zemřít.

V dnešní době se s vůdčími typy setkáváme denně, jak už na nejvyšších postech na úřadech, ve firmách, tak i v malých kolektivech. Bez vůdců by to nešlo, bez předáků by se na stavbách nic nedělo, ve firmách by nikdo pořádně nepracoval. Pro dnešní společnost je potřeba mít hodně takových tahounů, kteří tuto společnost, skupinu dokáží motivovat. Nechci tvrdit, že je pro dnešní dobu potřeba nějaký diktátor, ale dobrých vůdčích osobností je potřeba mnoho.

 

 

 

Známka: 1 = výborně