Výroba Betlémské hvězdy z kovového materiálu

sloh

 

Téma: Výroba Betlémské hvězdy z kovového materiálu

Slohový útvar: Popis (pracovního postupu)

Přidal(a): daweik3

 

Výroba Betlémské hvězdy z kovového materiálu

Dnes si vyrobíme Betlémskou hvězdu z kovového materiálu, konkrétně z tenkého hliníkového plechu. Výroba je jednoduchá, postačí nám k ní běžné nástroje a materiály, které se běžně nachází v domácnosti.

Budeme potřebovat čistou pracovní plochu, plechovou skladovací nádobu nápojovou o objemu 500 mililitru takzvanou plechovku, ostré kancelářské nůžky, odlamovací nůž, brusný papír o hrubosti 500, pravítko, kružítko, obyčejnou tužku a fix.

Plechovou nádobu si položíme na pracovní plochu a vezmeme do ruky odlamovací nůž, špičkou nože uděláme u dna nádoby zářez skrz plech a po obvodu dno odřízneme, poté se přesuneme k víčku nádoby a opět uděláme do plechu zářez a po obvodu víčko oddělíme od nádoby. Vznik nám válec z plechu, ten po svislé ose stříhneme nůžkami v jednom bodě, aby nám vznikl obdélník z plechu svinutý do kruhu. Plech mírně rozevřeme a ohneme ho tak, aby byl zcela rovný. Do levé části plechu uděláme pomocí pravítka a tužky dvě úsečky, které jsou na sebe kolmé. Pomocí kružítka narýsujeme kruh, který bude mít střed v průsečíku těchto úseček o poloměru pět centimetrů. V kružítku necháme nastavených oněch řečených pět centimetrů a zabodneme kružítko do průsečíku jedné z úseček s kružnicí a uděláme značku na každé straně, na hraně kružnice. Kružítko, ve kterém jsme nechali poloměr 5 centimetrů, zabodneme do značky na kružnici a narýsujeme další značku na kružnici, a to samé uděláme i u druhé značky. Poté spojíme pomocí pravítka body tak, aby nám vznikla šesticípá hvězda. Od pravé strany nakreslíme od ruky ocas hvězdy. Od kraje hvězdy ho uděláme tlustý přibližně dva a půl centimetru a budeme pokračovat k pravému kraji hvězd tak, aby se výška ocasu zvyšovala postupně na čtyři centimetry. Na konci se ocas bude rozdělovat na tři paprsky. Hvězdu máme namalovanou a můžeme začít s vystřihováním. Do jedné ruky uchopíme plech s nakreslenou hvězdou a do druhé ruky nůžky. Vystřihujeme od kraje plechu, co nejpřesněji a pomalu. Vezmeme si brusný papír a u vystřižené hvězdy obrousíme všechny hrany, aby nebyly ostré, a také obrousíme stranu plechu, kde je barva, dostaneme stříbrný povrch. Hvězdu založíme mezi dvě knihy, nejlépe těžké, aby se narovnala.

Výsledným produktem je Betlémská hvězda z tenkého hliníkového plechu, hvězdu můžeme použít například jako ozdobu na vánoční strom nebo ji můžeme darovat někomu jako dárek.

 

Hodnocení: 1 = výborně