Vzestup moci Adolfa Hitlera – úvaha

 

Jméno práce: Vzestup moci Adolfa Hitlera

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): tCZ

 

 

Vzestup moci Adolfa Hitlera

V následujících větách se plánuji zabývat vzestupem moci Adolfa Hitlera především jako reakci na americký film Vzestup zla. Budu se věnovat době před první světovou válkou až po světovou hospodářskou krizi. Cílem práce je zejména popsat jaké příčiny způsobili, že se do čela Německa dostal jeden z největších masových vrahů v dějinách lidstva.

Adolf Hitler měl velice nešťastné mládí, zemřeli mu brzy oba rodiče, nebyl přijat na uměleckou školu pro nedostatek talentu a navíc neměl dostatek prostředků k obstojnému životu. Žil v bídě a bez střechy nad hlavou. Domnívám se, že právě to byl Adolfův první velký krok k jeho antisemitským názorům, protože tvrdé poměry jeho životního neúspěchu si téměř žádali vinu svalovat na někoho jiného než na sebe samého. Nemyslím si, že kdyby žil v klidném a přepychovém prostředí, že by se o židy tolik zajímal a především, aby proti nim navíc ještě aktivně vystupoval.

Dalším důvodem Hitlerova úspěchu byla určitě jeho výjimečná řečnická schopnost a ve spojení s něčím, co občané chtěli slyšet, to byla podle mého názoru jeho nejsilnější zbraň. Samotné Německo bylo ve vážných finančních problémech po první světové válce a následně po nastolení válečných reparací poškozeným státům. Obyvatelé se neměli moc dobře a moc rádi slyšeli, že za to všechno nemůžou vlastně oni, ale někdo jiný, komu navíc ještě záviděli. Židé byli vždy chytří a bohatí obchodníci, a tak nepochybuji, že v těchto poválečných časech tomu bylo jinak.

Ve vstupu Adolfa do nacistické strany a samotné politiky bych viděl z části také jen pouhou náhodu. Pochybuji, že už v té době věděl, že bude nějakým způsobem významný a že členství přikládal hlubší smysl, jen chtěl zkrátka zkusit změnit pohled Němců na Německo a Evropu. Bohužel se mu to až moc dobře podařilo.

Jeho úspěchy rostly a rostly a počet příznivců stoupal a stoupal. Hitler už od počátku hlásal jednoznačně rasistické myšlenky, už tehdy měla podle mě vláda zakročit. Tímto přihlížením vše nechala zajít až k mnichovskému puči, který byl naštěstí neúspěšný. Ale ani tehdy vláda přiměřeně nezareagovala, což já osobně vůbec nechápu a považuji za největší pochybení. Tím pádem byl Hitler brzy podmínečné propuštěn a mohl pomalu navazovat tam, kde již dříve skončil. Po hospodářské krizi, kdy využil bídné situace v Německu, byl už téměř k nezastavení, protože nejen celé Německo, ale dokonce i celá Evropa pouze přihlížela.

Byly to vlastnosti lidí, jako je především závist, křivda, lidská nečinnost a mít se bez přemýšlení za každou cenu lépe, které umožnily Adolfovi Hitlerovi pouze s pár myšlenkami a řečnickým uměním ovládnout celou zemi a ovlivnit světovou historii.

 

Hodnocení: neuvedeno