Peníze od Hitlera – rozbor díla k maturitě

 

Kniha: Peníze od Hitlera

Autor: Radka Denemarková

Přidal(a): Katenka

 

 

 

 

 

Radka Denemarková

14. 3. 1968, Kutná Hora
spisovatelka, literární historička, scénáristka, překladatelka německých děl a dramaturgyně
vystudovala Filozofická F UK – germanistika-bohemistika
od r. 2007 do r. 2010 byla na tvůrčím stipendiu ve Wiesbadenu, v Berlíně a v Grazu
působila jako věděcká pracovnice Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR, jako lektorka a dramaturgyně v Divadle Na zábradlí
externě vyučuje tvůrčí psaní na Literární akademii Josefa Škovereckého
Má dvě děti. Syna Jana a dceru Ester
žije v Praze

 

Dílo

Evald Schorm – Sám sobě nepřítelem (1998, filmový a divadelní režisér, naučná literatura)
A já pořád kdo to tluče (2005, první román, temná komedie)
Peníze od Hitlera (Letní mozaika) (2006)
Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla (2008, dokumentární román)
Spací vady (2010, divadelní hra)
Kobold – Přebytky něhy, Přebytky lidí (2011, dvojromán)
překlady z němčiny: autoři – Bertolt Brecht, Elizabeth Hauptmannová, Herta Müllerová ad.
podílení se na dokumentech o význačných osobnostech české kulturní scény, např.: J. Voskovec, J. Werich, J. Ježek, Bohuslav Reynek ad.
publikuje v Hospodářských novinách, v Lidových novinách, v Respektu a německy v publikaci Die Welt

 

Ocenění
Magnesia Litera: 2007 (Peníze od Hitlera), 2009 (Smrt, nebudeš se báti), 2011 (překlad Rozhoupaný dech)
Usedomská literární cena (Německo) a cena Georga Dehia (překlad Peníze od Hitlera do němčiny – Ein herrlicher Flecken Erde)
nominace na Cenu Alfréda Radoka, polskou cenu Angelus a na Cenu Josefa Škvoreckého

 

Peníze od Hitlera (Letní mozaika)

Rok vydání: 2006
Slohový útvar: román
Jazyk: spisovný, hovorový, hodně ich-formy, i er-forma, dialogy, vnitřní monolog
Postupy: vyprávěcí, retrospektiva – ožívání vzpomínek, krátké kapitoly, přeskakování z míst – v kapitole většinou dvě dějové linie,
Doba a místo děje: léto 1945 – Puklice, léto a podzim 2005 – Praha, Puklice

 

Hlavní postava:
Gita Lauschmanová – hlavní hrdinka románu, židovská Němka s československým občanstvím, nejprve 16-tiletá dívka, která se vrací z koncentráku, v dalších částech knihy – 76-tiletá žena, poznamenaná osudem, odvážná, nemilosrdná, v dospělosti doktorka

 

Další postavy:
Denis – doktor
Žena – matka Denise
Nataša – sestra Denise
Ládínek Stolař a Ládínek Stolař mladší
Klein – Malý, holič
rodina – vnučka Bára, syn Rudolf zabit, sestra Rozálka, bratr Adolf, dcera Rozálie
právník – přítel Báry
Ottla – teta

 

Myšlenky:
těžký návrat Němců z koncentračních táborů do domova v českých vesnicích, hrůzy koncentračního tábora, nenávist Čechů k Němcům, i když to byli Židé,

 

Obsah:
Kniha je členěna na šest částí.
Na začátku knihy se dozvídáme o malém Denisovi, který v jabloňovém sadu u domku najde lebku člověka a pak si z ní dělá na pískovišti bábovičky. Jeho matka to uvidí, lebku zabaví a svěří se manželovi, s kterým pak ze sadu vykopou celou kostru. Museli probudit Denise, aby jim řekl, kde v sadu to našel a ten vykopávání pozoruje z okna a cítí to jako křivdu, že mu zabavují jeho hračky.

 

1. část – Návrat první (léto 1945)
Šestnáctiletá Gita se po návratu z koncentračního tábora a chvilkové návštěvy své tety Ottly vrací do rodných Puklic. Očekává vřelé přijetí. V jejím rodném domě však žije už jiná rodina a Gitu berou za nechtěnou návštěvu. Několik obyvatel v čele s Ládínkem Stolařem Gitu zmlátí a vyslýchají. Poté je nucena asi týden pracovat a když pořád ještě vyhublá Gita žije, tak jí znovu zmlátí a dají jí do staré stodoly, kde se jí snaží nechat vyhladovět. Žena, která žije v Gitině domě, jí však tajně dokrmuje a pomůže jí utéct. Dá jí kabelu s Gitinými osobními dokumenty a vyšle jí směrem do pracovního tábora pro Němce, kteří se mají vrátit do Německa. Současně s přijetím Gity do pracovního tábora porodí Žena Denise.
V pracovním táboře je s vězni zacházeno otřesně. Například jim zbijí chodila, až jim opuchnou, aby nemohli utéct. Pracují bez vody na poli, kde celý den pálí slunce a při příchodu do tábora jim zabaví osobní majetek – náhrdelníky, náramky, hodinky a náušnice, které strhávají přímo z uší bez rozepnutí. Naštěstí se v táboře najde jeden čestný důstojník, který velí ostatním dozorcům a nakáže věci vrátit a pomůže Gitě uniknout zpět ke své tetě Ottle.
V Návratu prvním jsou také vzpomínky Gity na Puklice v době, kdy tam žila se svou rodinou.
Celou dobu o sobě Gita tvrdí, že je stařenka v těle dítěte.

 

2. část – Návrat druhý (léto 2005)
Gita se vrací do Puklic poté, co její rodiče byli rehabilitování. Chce se s obyvateli domluvit na pomníku pro jejího otce a majetky jim nechat. Jedná s Ladínkem Stolařem mladším, s Denisem a s holičem Kleinem spolu se svojí vnučkou Bárou a právníkem na obecním úřadě Puklic. Právník začne mluvit o rehabilitace a Ládínek poukáže na to, že Gita byla dlouhou dobu v blázinci. Právník chce zasedání ukončit a potkat se znovu až u soudu, ale Gita začne taky mluvit. Denis je doktor a poskytl zdravotní materiály o Gitě, ale při jednání se zdráhá, aby je použili. Ládínek je však použije a na Gitu vytáhne, že jí pomřela celá rodina a syna Rudolfa jí zabili. Jak je tedy možné, že není úplný blázen. Gita začne vyprávět příběh, jak přišla o syna. Bydlela se svým prvním manželem u tety Ottly a zrovna byla sama doma, když přišli tři mladíci a jednomu bylo špatně. Ukázalo se, že to jen hrál, že jsou zdrogovaní a opilí a na Gitu zaútočili. Znásilnili jí a zlomili jí obě ruce. Celou tu dobu byla Gita zticha, protože v druhém pokoji spal její čtyřměsíční syn. Jenže ten se probudil a oni mu před očima bezmocné Gity uřízli hlavu a ještě si s ní přihrávali. A tehdy se Gita zbláznila a musela do blázince. Její manžel to psychicky neunesl a zabil se.
Gita dovypráví příběh a je naštvaná, že musela vytáhnout svoji minulost. Sdělí jim, že původně chtěla jen pomník pro otce, ale že se rozhodla, že bude chtít zátky celý svůj majetek.
Děj prolínají situace v Puklickém krámku, kde se Nataša a ostatní obyvatelky (drbny) snaží dozvědět něco o průběhu jednání.

 

3. část Návrat třetí (léto 2005)
Denis jde domů za matkou a ta mu vypráví o Gitě, když se poprvé vrátila. Přizná se mu, že před Gitou se do vsi vrátil její bratr Adin (zkráceně Adolf) a vesnice se k němu chovala podobně jako ke Gitě, akorát on to nevydržel a umřel. Zakopali ho v sadu, kde ho později malý Denis našel. Celý život se matka nalévala moštem z jablek ze sadu, jako svůj trest, že to všechno dovolila. (Nesnáší ten mošt.)
U Gity doma si její dcera přečetla její zápisky., které Gita píše o svém životě a o Puklicích. Nechce, aby to její rodina četla. (Vzpomínka na porod dcery.) Gita předvádí doma komedii a vyhodí dceru i vnučky pryč.
Denis se po matčině přiznání cítí hrozně a rozhodne se Gitě pomoci.

 

Další části:
Denis se stává prostředníkem znepřátelených stran. Navštíví Gitu u ní doma a navrhne jí, aby se s ním vrátila ještě jednou do Puklic na jednání s Ládínkem Stolařem. Ona nakonec souhlasí. Trvá na svých podmínkách, že jestliže bude postaven pomník a očistí se jméno její rodiny, tak nebude zbylý majetek chtít vrátit. Přijedou do Puklic a před Ládínkem předstírají, že jsou pár. Ládínek jim na to skočí a díky prvotnímu šoku je hned nevyhodí. Po chvíli se však vzpamatuje a z domluvy není znovu nic.
Ve vesnici se objeví na autobusové zastávce nasprejovaná židovská hvězda. Nikdo tu Gitu nemá rád. Požaduje od Denise, aby ji okamžitě odvezl do Prahy
V další části, v Návratu pátém, Gita pozve Denise k ní do bytu. Začíná mezi nimi milostný vztah. Gita mu dá přečíst svoje zápisky. Je v nich i vzpomínka na cestu, kterou podnikla těhotná Gita se svojí tetou Ottlou do Puklic, aby si od Denisovi matky vyptala stoličku s medvídkem. Matka jim zabouchne před nosem.
(224 Peníze od Hitlera)Denis nabádá Gitu, aby zápisky vydala, ale ona moc nechce. Namítá, že na to nemá peníze. Neměla by ani na pomník svého otce, ale na ten chtěla dát peníze, které dostala z česko-německého Fondu budoucnosti. Dostala odškodnění za léta strávená v koncentračním táboře.

Denis se rozmýšlí, že by Gitě řekl o jejím bratrovi, ale nakonec to neudělá, protože to by pro ni byla poslední rána.
Kniha končí na podzim 2005 v Gitině bytě. Píše svoje zápisky, ještě je nemá dopsané a pocítí, že umírá. Nechce se jí a zoufale si přeje, aby mohla zápisky dopsat.
Vnučka Bára chce oškubat obyvatele Puklic o všechno, ale Denis jí domlouvá, protože její babička by si to tak nepřála. Koná se pohřeb, na kterém se sejde Denis s dcerou Gity.
V epilogu Denisovu matku trefí šlak a Denis do konce života přemýšlí, zda udělal dobře, že Gitě neřekl o jejím bratrovi.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.