Závislost, kamarád či nepřítel? – úvaha

sloh

 

Jméno práce: Závislost, kamarád či nepřítel?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Adel

 

 

Spousta lidí má sklony vytvářet si snadno závislosti. Pod touto větou si rozhodně mnoho z vás představí závislost na alkoholu, cigaretách nebo tvrdších drogách. Avšak málo koho napadne, že závislosti si lidé tvoří i na naprosto běžných věcech nebo činnostech, se kterými se denně setkáváme.

Slovo „závislost“ máme každý spojeno s něčím špatným, ba dokonce nelegálním. Pak se tedy nabízí otázka: Proč lidé dělají něco, o čem vědí, že jim škodí? Ale jsou vlastně všechny závislosti špatné? Dalo by se říct, že ano, jelikož s každou závislostí jsou spojeny extrémy a žádný extrém není nikdy zdravý.

Se závislostmi, které vznikají nevědomě a v dnešní hektické době ještě častěji, než tomu bylo dříve, se alespoň jednou za život setkáme všichni. Někteří ráno vstávají a jejich ranním povzbuzením pro zvládnutí dalšího monotónního dne v práci je káva. Závislost na kávě je v dnešní době snad jedna z nejběžnějších, a i když má kofein spoustu pozitivních účinků na organismus, tak jeho dlouhodobé užívání může způsobit i mnoho problémů.

Pro lidi s touto závislostí je pak také mnohdy těžké se jí zbavit, protože bez kávy nejsou schopni svůj den zvládnout, bolí je hlava a cítí se neustále unaveni. Avšak právě zbavit se závislosti je většinou to nejtěžší a nejnáročnější. U těžších závislostí, které s sebou nenesou žádná pozitiva, je pak ještě složitější to ukončit a pro někoho to v jeho stavu může být dokonce nereálné. To však většinou neplatí u závislostí na čokoládě nebo něčem podobném, kdy závislost často vzniká v těžším životním období a pro skoncování stačí silná vůle a nějaká menší náhrada.

Z toho tedy vyplývá, že závislosti zdravé nejsou a každý by si měl vždy uvědomit, kdy překračuje své meze a nemá věci pod kontrolou. A jelikož je jejich vznik často psychosomatický, měli bychom se starat o své fyzické, ale i duševní zdraví, protože to je ve výsledku skoro to nejcennější, co máme. Ale i když bychom na toto vše dbali, menším a krátkodobým závislostem se v dnešní době asi nikdo nevyhneme. A možná každý nějaké máme a jsou nám samy skryty.

 

Známka: 1 = výborně