Zbraň – ochrana, nebo hrozba? – úvaha

sloh

 

Jméno práce: Zbraň – ochrana, nebo hrozba?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): fret

 

 

Zbraň – ochrana soukromí, nebo hrozba pro ostatní?

Po tragédii kdy psychicky nemocný člověk v ostravské nemocnici zavraždil sedm lidí, znovu vyplývá otázka, zda legální držení zbraně těmto událostem napomáhá, či nikoli a jestli je případný zákaz, nebo výrazné omezení držení zbraní osobami soukromými.

Jako první bych rozebral, jak se mohl psychicky nemocný člověk dostat ke střelné zbrani. Taková zbraň se dá zakoupit i se střelivem na černém trhu. Občas si to nechceme přiznat, ale černý trh tu vždy byl, je a vždy tu bude. Tímto náš člověk obešel nutnou lékařskou prohlídku a psychotesty nutné k získání zbrojního průkazu pro držení zbraně.

Tím pádem nám vyplívá druhá otázka, jak takového člověka zastavit. V první „linii“ obrany jsou rozvědka a tajné služby, které monitorují nebezpečné osoby. Pokud tento člověk se chová zdánlivě normálně tak podpluje pod sítěmi tajných služeb. V druhé „linii“ máme Policii České republiky, ale policista, který by útočníka zastavil, nemůže být všude. Tento problém se dá vyřešit dvěma způsoby, buď to velmi výrazným rozšířením kapacit policie, aby policisté mohli být opravdu na všech místech, nebo tím, že zákona dbalý držitel legálně držené střelné zbraně může útočníka zastavit na místě, než napáchá velké škody na zdraví a majetku.

Z toho nám vyplývá, že střelné zbraně užité ke kriminální činnosti jsou drženy nelegálně, i přes tento argument mnozí lidé, kteří mají humanistické smýšlení, mohou říct, že zbraně jsou špatné a stejně by se měli zakázat. Jenže už jim nedojde, že zbraň je nástroj, stejně jako šroubovák, sekera, motorová pila…. Problém je v lidech a proto tu máme naše zákony o držení zbraní, pomocí kterých se snažíme udržet zbraně v rukou zákona dbalých občanů, kteří mohou zabránit takovým tragédiím.

Sám jsem zkoušel střelbu a manipulaci se střelnou zbraní kategorie „B“ na střelnici. Není to vůbec jednoduché. Znám i několik vlastníků legálních zbraní, nejsou to žádní nevybouření „kowboyové“, kteří by vyhledávali nějaký konflikt. Jsou to otcové rodin, kteří chtějí chránit to nejcennější. Naše zákony o držení střelných zbraní jsou jedny z nejlepších, a zkoušky jsou velmi náročné. Zbraně bych v žádném případě nezakazoval, protože zbraň je jen nástroj, člověk je problémem.

 

Hodnocení: 2 =chvalitebně