Pokud uvažujete o investování, pravděpodobně si nejste jisti, jak začít a do čeho byste měli investovat. Svět investic může být pro začátečníky velmi zastrašující. Ve skutečnosti může být často matoucí i pro ty, kteří mají zkušenosti. Následujících 10 rad vám pomůže začít ve světě investic.
Stanovte si investiční cíle
Nyní je čas rozhodnout se, co chcete investováním získat. Vaším konečným cílem je samozřejmě vydělat peníze, ale každý má jiné potřeby. Mezi věci, které je třeba zvážit, patří příjem, zhodnocení kapitálu a bezpečnost kapitálu. Zvažte také svůj věk, osobní situaci a finanční situaci.
Investujte včas
Čím dříve začnete investovat, tím lépe. Čím dříve začnete, tím méně peněz budete každý rok potřebovat k dosažení svých investičních cílů. Vaše výdělky se budou časem zvyšovat, takže se nebojte začít investovat, i když jste studentem vysoké školy – nebo ještě lépe v posledním ročníku střední školy.
Zautomatizujte investice
Vyčleňte si určitou částku, která se bude každý měsíc automaticky investovat. Automatické investiční plány si můžete nastavit prostřednictvím různých online obchodních platforem, například pokcet option (viz zde). Tímto postupem se vyhnete prodlévání a budete důsledně investovat.
Podívejte se na své finance
Než začnete investovat, musíte se podívat, kolik peněz můžete investovat. Buďte realističtí. Ujistěte se, že vám zbývá dostatek peněz na zaplacení pravidelných měsíčních účtů, splátek půjček atd. K tomu, abyste mohli začít investovat, nepotřebujete mnoho peněz – jsou tu však rizika. Nechcete, aby vám chyběly peníze na zaplacení jiných důležitých účtů.
Zjistěte více o investování
Jakmile máte své finance v pořádku, je čas začít se učit o investování. Nastudujte si základní terminologii, abyste věděli, jak se důsledně rozhodovat. Seznamte se s akciemi, dluhopisy, podílovými fondy a vkladovými certifikáty. Nezapomeňte na další podrobnosti, mezi které patří diverzifikace, optimalizace portfolia a efektivita trhu.
Nastavení penzijních účtů
Zřízení penzijních účtů přináší řadu daňových výhod. V některých případech jsou počáteční investice daňově uznatelné. Jiné vyžadují, abyste zaplatili daně předem, ale ne při výběru prostředků během důchodu; mezi ně patří individuální penzijní uspořádání. Také se ujistěte, zda váš zaměstnavatel dorovnává osobní příspěvky na penzijní pojištění.
Dávejte si pozor na provize
Profesionálové se vás budou snažit přemluvit k nákupu investic, které jim přinášejí vysoké provize. Nedělejte to bez důkladného průzkumu. Někteří tzv. profesionálové jsou známí tím, že prodávají produkty, které jim vynášejí vysoké provize, ale jejich kupujícím se příliš nevyplatí.
Diverzifikujte své investice
Trh neustále kolísá a věci se vždy pohybují nahoru a dolů. Abyste při poklesu akcií nepřišli o příliš mnoho peněz, ujistěte se, že máte diverzifikované portfolio. Tak budete mít některé akcie, které rostou, i když jiné klesají. Další možností je investovat do zámořských trhů, protože ty se od těch ve Spojených státech výrazně liší.
Prostudujte si své portfolio
Je důležité, abyste vždy studovali své portfolio. To, co je pro vaše portfolio vhodné dnes, pro něj zítra nemusí být to nejlepší. Je důležité vědět, co máte a kde bude možná v budoucnu potřeba udělat změny. Když se změní ekonomické klima, buďte připraveni provést i investiční změny.
Informujte se
Je dobré vždy studovat trhy. Přečtěte si informace o věcech, do kterých jste investovali, a vyhledejte si zdroje, které vás udržují v obraze.