Román pro ženy – rozbor díla k maturitě

 

Kniha: Román pro ženy

Autor: Michal Viewegh

Přidal(a): zat.marie

 

 

 

 

 

 

Román pro ženy (2001)

 

Obecná charakteristika:

Jeden z posledních románů současného českého spisovatele Michala Viewegha popisuje životní příběh mladé energické redaktorky časopisu Vyrovnaná žena Laury, její matky Jany a dalších postav. Román je retrospektivní, to znamená, že hlavní hrdinka vzpomíná na události, které se již staly, je psán moderní spisovnou češtinou, najdeme zde však i vulgarismy a slova hanlivá. Dále autor používá metafory, přirovnání a prvky ironie, najdeme zde motivy milenecké a mateřské lásky. Dílo je psané střídavě er- a ich-formou, je to dílo vtipné, veselé, často cynické a ironické.

 

Obsah:

Obsahem románu je život mladé redaktorky Laury, která v raném dětství ztratila otce a žije se svou matkou. Laura každé ráno cestou do práce čte milostné dopisy v zasklených rámečcích v pražském metru. Tyto dopisy píše její bývalý přítel Oliver, neboli Pažout, a jsou určeny právě jí. Laura má v té době jiného přítele a těmto dopisům vlastně nevěnuje mnoho pozornosti. V průběhu celého románu Laura vzpomíná na svou „milostnou kariéru“, na své partnery, od Američana Jeffa, se kterým slavili Den díkuvzdání a její matka ho naprosto zbožňovala, přes odborníka na mobilní telefony Richarda „Rickieho“ Kabíčka až po Olivera. Seznamujeme se také s Lauřinou matkou Janou, která je překladatelka angličtiny a francouzštiny, nesnáší všechny české muže a ráda cestuje letadlem. Hlavní zápletkou románu je fakt, je „Oliver je Pažout“, to znamená že jakmile Laura přivede Olivera domů a ten se potká s Janou, zjistí, že spolu v mládí chodili. To je pro všechny velký šok a je potřeba se s tím vyrovnat.

Oliver se na vánočním večírku líbá se svou bývalou partnerkou, Laura to uvidí, a následuje dočasný rozchod. Jako odpustek Oliver zakoupí tři letenky na Kanárské ostrovy. Tady se Jana seznamuje s německým architektem Hanzem a pobyt na Kanárských ostrovech si o týden prodlouží. Jana Hanze nakonec opouští, protože pro ni není dost dobrý.

V knize se seznámíme také s Lauřinou energickou kamarádkou Ingrid, která Lauře v různých situacích radí.

Laura s Oliverem odjíždí na dovolenou k moři. Zde se Laura seznamuje s Oliverovým krásným a přitažlivým kamarádem s jachtou. Vztah Laury a Olivera opět ztroskotá. Jachtaře však Laura přestane brzy bavit, a proto jejich letní vztah také dlouho nevydrží. Kniha končí o několik měsíců později, kdy jsou Laura a Oliver opět spolu a Laura je těhotná.

 

Charakteristika postav:

Laura                          veselá, vtipná, krásná, plná energie, často lehkovážná a nezodpovědná, náročná, někdy pomstychtivá a škodolibá.

 

Oliver              starší než Laura, uklidněný, není nijak zvlášť bohatý a pro Lauru často není dost dobrý, trochu sobecký, nedbalá elegance často přechází spíš v ošuntělost a zanedbanost.

 

Ingrid              mladá, krásná, plná energie a elánu do života, často nevyrovnaná, propadá vzteku z nepovedeného vztahu, který vybíjí boxem.

 

Jana                zkušená žena středního věku, náročná, nesnáší české muže a jejich zlozvyky, má ráda cizince, zdvořilé a vychované muže, ráda si hraje na cizinku, potrpí si na luxus a krásné věci.

Další postavy románu:

Hubert            kamarád Olivera, Laura ho nesnáší, je namyšlený, sobecký, cynický, urýpaný.

Robert             rovněž Oliverův kamarád, bohatý, má vlastní jachtu, přitažlivý, okouzlující, ale brzo jej přestane Laura bavit a touží po jiném rozptýlení

Žemla              Lauřin soused, je tajně zamilovaný do Lauřiné matky, hodný dobrák, pořád tajně čeká na Janu.

 

Autor:

Michal Viewegh je narodil 31.3.1962 v Praze. Odmalička měl vztah k divadlu, herectví a filmu díky své matce. Byl vynikajícím studentem, vystudoval gymnázium v Benešově, poté se dal na studium politické ekonomie. Tohoto studia zanechal a po čase přešel na filozofii s rozhodnutím stát se spisovatelem. Chvíli pracoval jako noční vrátný, chvíli jako učitel. Od roku 1995 je Michal Viewegh spisovatelem na volné noze.

 

Dílo :

Románová tvorba:

Názory na vraždu (1990)
Báječná léta pod psa (1992)
– zfilmováno (1998; režie: Petr Nikolaev)
Nápady laskavého čtenáře (1993)
Výchova dívek v Čechách (1994) –
zfilmováno (1998; režie: Petr Koliha)
Účastníci zájezdu (1996) – zfilmováno (2006; režie: Jiří Vejdělek)
Zapisovatelé otcovské lásky (1998)
Švédské stoly aneb Jací jsme (2000)
Román pro ženy (2001) –
zfilmováno (2004; režie: Filip Renč)
Případ nevěrné Kláry (2003)
Vybíjená (2004)
Lekce tvůrčího psaní (2005)
Andělé všedního dne (2007)
Román pro muže (2008)
Povídky o lásce (2009)

 

Drama:

Růže pro Markétu aneb Večírky revolucionářů (2004)

 


Současníci autora:

Česko:


Květa Legátová

–          Jozova Hanule

–          Želary

Milan Kundera

–          Nesnesitelná lehkost bytí

–          Žert

–          Směšné lásky

–          Valčík na rozloučenou

Petr Šabach

–          Hovno hoří (® Pelíšky)

–          Šakalí léta

–          Opilé banány (® Pupendo)

Pavel Kohout

–          Zářijové noci

–          Říkali mi soudruhu

Radek John

–          Memento

Zdena Frýbová

–          Robin

–          Falešní hráči

–          Připravte operační sál

Jáchym Topol

–          Anděl

–          Noční práce

–          Sestra

–          Výlet k nádražní hale

Josef Škvorecký

–          Tankový prapor

–          Černí baroni

Barbora Nesvatbová

–          Život nanečisto

–          Bestiář

Jiří Švejda

–          Moloch

Vladimír Páral

–          Veletrh splněných přání

–          Soukromá vichřice

–          Playgirls

–          Milenci a vrazi

Jaroslav Rudiš

–          Nebe pod Berlínem

Stanislav Rudolf

–          Metráček

–          Pusinky

Valja Stýblová

–          Nenávidím a miluji

–          Mne soudila noc

–          Dopis Kláře

Michal Ajvaz

–          Návrat starého varana

Miloš Urban

–          Sedmikostelí

–          Hastrman

–          Stín katedrály

Věra Linhartová

Petra Húlová

Emil Hakl

 

 

Světoví současníci:

Jane Katherine Rowlingová

–          Sága Harry Potter

John Irwing

–          Pravidla moštárny

Umberto Eco

–          Jméno růže

–          Baudolino

John Fowles

–          Sběratel

Bernard Schlink

–          Předčítač

Alexandr Solženicyn

–          Jeden den Ivana Děnisoviče

–          Souostroví Gulag

 

Doba:

Michal Viewegh většinu svých románů vydal až po revoluci v roce 1989, která pro mnoho autorů znamenala, že mohli začít svobodně vydávat svá díla a vyjádřit svoje názory. Mnoho současníků Viewegha před rokem 1989 psalo buď tzv. „do šuplíku“ a vydávalo až po svržení režimu, nebo svá díla vydávali tajně. Po roce 1989 tedy dochází k uvolnění poměrů v Česku, proto se mnoho autorů veřejně uvádí své zkušenosti s režimem, objevují se také nové literární směry, protože autoři mají více volnosti a mohou rozvíjet své schopnosti.

 

Srovnání: Román pro ženy kniha x film Román pro ženy:

Knižní a filmová podoba Románu pro ženy má mnoho společného a obě jsou podle mého názoru velmi zdařilé. Některé pasáže z knihy jsou přímo použité jako scénář pro film. Nejpatrnější rozdíly jsou nejspíš v jedné z hlavních postav Oliverovi. Ten je v knize popsán sice jako charizmatický muž středního věku který právě svým osobním kouzlem osloví mladou Lauru. Avšak přesto Oliver není nijak zvlášť bohatý a často na sebe moc nedbá. Ve filmu je Oliver rovněž velmi charizmatický a okouzlující, ale rozhodně nepůsobí, že by nebyl finančně zajištěn, má mnohem míň nedostatku než Oliver v knize. Další rozdíly jsou například v tom, že společná dovolená v knize probíhá u moře a mladý uchvatný Oliverův známý vlastní jachtu, kdežto ve filmu je dovolená Laury a Olivera v Tatrách a mladík okouzlí Lauru paraglidingem.

Další podobné materiály na webu: