Co pro mě znamená přátelství? – úvaha

 

     

Jméno práce: Co pro mě znamená přátelství?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Sam

 

 

 

 

 

   

Co pro mě znamená přátelství?

Osnova:

  • Úvod
    • A) Přátelství vs. „kamarádství“
    • B) Krize v přátelství
    • C) Slovo přítel
  • Závěr

 

Jedna známá píseň říká: „Přátelství, to je někdy víc než láska…“. Jak moc je tento výrok výstižný? Pro mě osobně je určitým ustáleným spojením, které přesně vystihuje slovo přátelství. Opravdové přátelství totiž považuji za mnohem silnější formu sblížení dvou osob, než milostný cit. Je to něco hluboko zakořeněného uvnitř dvou jedinců, kteří si bezvýhradně důvěřují, navzájem si pomáhají, nikdy nejsou daleko, když je ten druhý potřebuje, a neurazí se jen kvůli nějakému neuváženému slovu. Jaký je ale rozdíl mezi takzvaným „kamarádstvím“ a skutečným přátelstvím?

Tuto otázku si často pokládám, když přemýšlím o ostatních lidech, nezáleže na tom, zda jsem je právě poznal nebo je znám už léta. Mohli bychom být přáteli? Nebo to skončí jen u „kamarádství“? Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? Abych pravdu řekl, mám opravdu mnoho kamarádů. Ať už to jsou současní nebo bývalí spolužáci ze školy, někteří příbuzní, moji spoluvěřící nebo další zástupy známých lidí. Jsou to lidé veselí, spolehliví, empatičtí a nápomocní v případě potřeby… Ale jsou to všichni opravdoví PŘÁTELÉ? —— Já osobně považuji přátelství za mnohem vyšší stupeň „kamarádství“, nebo dokonce za něco úplně jiného, ačkoli člověku bez přátel nebo s mnoha přáteli to může připadat jako téměř stejný pojem. Mezi mými čtyřmi nejlepšími přáteli jsou lidé, kteří jsou mi natolik blízcí, že se bez nich prostě neobejdu. Potřebuji cítit jejich podporu v pro mě důležitých životních okamžicích,    pochopení pro nepředloženosti, které často provádím,    posilu ve chvíli, kdy jsem naprosto vyčerpaný a vším znechucený,     a v neposlední řadě trpělivost a ochotu naslouchat tehdy, když se potřebuji vypovídat. Naprosto souhlasím se slovy další krásné písně o přátelství, která říká: „Pár přátel stačí mít, co uměj za to vzít, a nepřestanou hrát, když nemáš chuť se smát (…) vždyť někdy stačí říct, jen dál se snaž. Ty na to máš.“

Někdo však může namítnout, že situaci, kterou jsem právě popsal, není možné prožít, protože v každém, ať už sebelepším přátelství, občas dojde k neshodám, nedorozuměním a krizím, které jím dokážou nepatrně otřást, ale také řádně zacloumat nebo jej dokonce naprosto rozbít. To je samozřejmě pravda a přiznávám, že mně samotnému se to již několikrát téměř stalo. K tomu, aby v přátelství krize nastala, stačí obvykle velmi málo, například spolu přátelé nemají tak častý kontakt jako dřív, pomalu se od sebe vzdalují a už si nerozumí tak dobře jako dřív. Nebo to jednomu z nich takzvaně uklouzne a řekne něco neuváženého, co toho druhého zabolí. Ať už je to jakkoli, každá krize se podle mě dá překonat tehdy, když se oba přátelé umí vžít do pocitů toho druhého, projeví pochopení, naučí se odpouštět a budou se intenzivně snažit přátelství zachránit především hledáním a napravováním svých vlastních chyb. A jak říká jedno krásné přísloví: „Kdo hledá přítele bez chyb, zůstane bez přítele.“

V poslední době se však často dostávám do jiné, velmi nepříjemné, situace. V uplynulých dvaceti letech totiž slovo přítel nebo přítelkyně nabylo naprosto jiný význam. Tímto výrazem bývají označovány dvojice osob, které spolu buď chodí, nebo žijí bez uzavření manželství. Zde nastává problém. Když například s některým ze svých přátel plánujeme společně strávený víkend, ať už je to kdekoli, často vyzní věta „Jedeme s přítelem na chatu.“ velmi podivně a v dnešní společnosti často budí nemístné poznámky nebo přinejmenším udivené pohledy. Mnohokrát jsem si kladl otázku, proč se dnešní společnost mění natolik, že se pomalu, ale jistě ztrácí význam některých slov, které mohou být pro člověka tak důležité a nezaměnitelné, jako je například slovo přítel?

„Existují druhové, kteří mají sklon rozbít se navzájem na kusy, ale existuje přítel, který přilne těsněji než bratr.“ Jsem šťastný, že jsem takové přátele našel a uvědomil si, že přítel je něco víc než kamarád, že každá krize se dá překonat, a že opravdové přátelství je ten nejkrásnější dar, který vlastním, a který si budu chtít i nadále udržet.

 

 

 

Známka: 1 = výborně