Dálnice se proměnila v kluziště – zpráva

 

Jméno práce: Dálnice se proměnila v kluziště

Slohový útvar: Zpráva

Přidal(a): Eva Komínková

 

 

 

Dálnice se proměnila v kluziště

Perné chvíle zažili na silnicích všichni řidiči, kteří se včera 19.1. 2017 v ranních hodinách snažili dostat z Brna do Prahy. Mezi 190 a 195 km dálnice D1 směr Brno-Praha se stala vážná hromadná dopravní nehoda, způsobená namrzlou vozovkou. Počet mrtvých dosahuje desítek.

Ve čtvrtek 19. ledna 2017 v 7:06 museli pražští záchranáři vyslat několik svých vozidel k hromadné dopravní nehodě, která se stala na konečném úseku dálnice D1 směr Brno-Praha. K zásahu bylo přivoláno také 10 vozidel hasičské služby s těžkou vyprošťovací technikou. Na místě bylo také potřeba 5 psychologů, kteří měli za úkol uklidnit otřesené či lehce zraněné osoby.

Viníkem nehody je pravděpodobně řidič kamionu, který nezvládl jízdu na kluzké vozovce a po smyku se zastavil uprostřed jízdního pruhu. Auta jedoucí těsně za kamionem neměla šanci zabrzdit a došlo ke kolizi. Posléze došlo k řetězové reakci a účastníkem nehody se rázem stalo neuvěřitelných 269 vozidel. Na otázku, kdo je odpovědný za tuto nehodu, odpověděl mluvčí pražské policie: „Celý případ nehody je ve fázi vyšetřování, nebudeme k němu podávat žádné informace.“ Není tedy zatím známo zda byl řidič kamionu pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek nebo za nehodu může pouze nepřiměřená rychlost a zmrzlá vozovka.

Pražská nemocnice Motol přijala od včerejšího rána 302 zraněných. Nejčastěji šlo naštěstí pouze o zlomeniny, otřesy mozku nebo pohmožděniny. Stav 190 účastníku nehody je stabilizován a jsou mimo ohrožení života, dalších 20 je stále v ohrožení života. Bohužel se tato nehoda neobešla bez obětí, zatím svým zraněním podlehlo 38 lidí, další oběti se však nedají vyloučit.

Psychologickou pomoc pozůstalým nabízejí různé organizace po celé České republice zdarma. Podle odborníků se jedná o největší hromadnou dopravní nehodu na našem území za posledních 150 let.

Tato událost se bezpochyby zapíše do černé kroniky našich silnic.

 

Obdržená známka ze školy: 1 = výborně

(objektivnost, struktura, bez gramatických chyb)