Jméno: David Herbert Lawrence
Zařazení: Spisovatelé
Přidal(a): Tcz4
Jeden z nejvýznačnějších britských spisovatelů 20. století. Proslavil se svými kontroverzními romány, básněmi a esejemi, které zkoumaly hluboké lidské emoce a sexuální touhy. Jeho díla často vykazovala hluboký duchovní zájem a kritický pohled na moderní civilizaci. Lawrence byl také neúnavným cestovatelem, což se odráží v různorodosti prostředí a kultur ve svých dílech.
Život (1885–1930)
David Herbert Lawrence se narodil 11. září 1885 ve východním Nottinghamshire v Anglii, ve vesnici Eastwood. Vyrůstal v hornické rodině a jeho dětství bylo poznamenáno chudobou a těžkými pracovními podmínkami, což ovlivnilo mnoho jeho děl. Po studiu na místní vyšší škole získal stipendium na University College v Nottinghamu, kde studoval učitelství.
Po krátké kariéře učitele začal Lawrence psát a publikovat svá díla. V roce 1912 se setkal s Friedou Weekleyovou, vdanou ženou s třemi dětmi, s níž utekl a později se oženil. Vzhledem k kontroverzním tématům v jeho dílech byl Lawrence často kritizován a mnoho jeho knih bylo zakázáno. V důsledku toho a také kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu strávil mnoho let cestováním po celém světě spolu s Friedou. Páru se naskytla možnost cestovat do tak různých destinací jako jsou Itálie, Mexiko, Srí Lanka, Austrálie či USA.
Lawrence zemřel na tuberkulózu v roce 1930 ve Vence ve Francii ve věku 44 let.
Dílo
- Hlínařova dcera (Sons and Lovers, 1913): Toto dílo je částečně autobiografické a zkoumá komplikovaný vztah mladého muže k jeho matce a milenkám. Ukazuje konflikt mezi láskou a nezávislostí, stejně jako mezi třídním původem a ambicemi.
- Milovník lady Chatterleyové (Lady Chatterley’s Lover, 1928): Toto kontroverzní dílo, které bylo po jeho vydání zakázáno v mnoha zemích, zkoumá vztahy, sexuální touhy a hledání hlubšího významu v životě prostřednictvím aféry mezi šlechtičnou a jejím lesníkem.
- Déšťový prales (The Rainbow, 1915): Román sleduje životy tří generací rodiny Brangwenů a zkoumá téma individualismu, genderu a sexuality v konfliktu s tradicí a společenskými normami.
- Králova žena (The Plumed Serpent, 1926): Dílo je zasazeno do postrevolučního Mexika a zkoumá téma kultury, náboženství a mocenských vztahů prostřednictvím postavy britské vdovy, která je vtažena do obnoveného aztéckého kultu.
- Studie o klasické americké literatuře (Studies in Classic American Literature, 1923): V této sbírce esejů Lawrence analyzuje díla amerických autorů, jako jsou Whitman, Melville a Poe, s jedinečným a často kontroverzním pohledem.
Tato díla jen naznačují široký rozsah Lawrenceovy tvorby, která zahrnuje romány, povídky, básně, eseje a kritiku, a která zůstává inspirativní pro čtenáře po celém světě.