Doba zavirovaná – úvaha

sloh

 

Téma: Doba zavirovaná

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Jáchym Utáhlý

 

 

Doba zavirovaná…

Pro tento sloh na téma doba zavirovaná, jsem si vybral úvahu, poněvadž mě už vadí a štve, jak se lidé staví k momentálnímu stavu v ČR a k opatřením vydaným vládou. Chtěl bych se k tomu vyjádřit a alespoň ovlivnit názory určitých skupin lidí.

Začneme hezky od začátku, začátky celosvětové krize zvládla naše vlast velmi dobře. Myslím si, že hlavní podíl na tom měl strach lidí a velmi rychlý nástup opatřeních. Poněvadž se lidé báli, nechodili ven, byli zavření doma, a proto se při tzv. “první vlně” virus příliš nerozšířil. Důležité si připomenout, že v tomto období se ještě téměř nikdo neoháněl lidskými právy a všichni poslouchali, co jim řekli odborníci.

Prázdniny byly velmi volné. Zde vidím první chybu vlády, protože nařízeních velmi ubylo a lidé začali cestovat, začali žít jako předtím, přestali dbát na veškerá upozornění od epidemiologů a dělali, jako by nic nebylo. Myslím, že alespoň tento rok jsme si to mohli odpustit. Vím, že by se mnou velká část obyvatelstva nesouhlasila.

Září začalo klidně, a tak neměl nikdo ani nejmenší podezření, že by někdo něco pokazil. Ale hned jak čísla nakažených začala růst, kdo jiný by mohl být za ty špatné? No jistě, že vláda. A já se ptám proč? Proč zrovna vláda? Kolik z vás bylo na dovolené v cizině? Kolik z vás nosilo roušku? Kolik z vás bylo naprosto ohleduplných a obezřetných? Já jsem byl na dvou táborech a tam se překvapivě dbalo na naprostou hygienu. Nechci přehnaně bránit vládu, ale myslím, že by si každý měl sáhnout do svého svědomí a říct si jestli dělal vše proti tomu, aby se virus šířil. Jsem zastánce myšlenky, kterou mi vnukli pravděpodobně matka s otcem a to, že si vždy mám nejdříve uvědomit, co všechno já jsem neudělal dobře, a pak teprve soudit druhé. Přijde mi to zbytečné Tím, že budou lidé řvát, ničit památky, dělat demonstrace a ještě k tomu se prát, se nic nevyřeší. Konkrétně teď mluvím o demonstraci na Staroměstském náměstí. Proč lidé nechtějí nosit roušky? Spousta lidí mi už řeklo, že nechtějí být jako za totalismu řízeni vládou. Ale já tomu stále nerozumím, vždyť oni to přece nedělají proto, aby nás měli pod palcem jako tenkrát. Jak si to vůbec může někdo myslet? To ten dotyčný nemá starší příbuzné, které by nemuseli vzít doktoři do nemocnice, kdyby byla přeplněná. Přijde mi to jako totální bezohlednost a sebestřednost. Protože nechci být omezován poměrně racionálními kroky vlády, nechám umřít stovky lidí. Samozřejmě je to hyperbola, ale i tak je to jedním slovem nechutné.

Abych furt jen nehájil kroky vlády, myslím si, že toho mohli udělat mnohem víc a mnohem lépe, ale sám nevím, jestli bych to zvládl. Za chyby považuji očividné umírnění opatřeních před volbami, pravděpodobně kvůli zvýšení šancí na vítězství. Dalším kiksem bylo, řekl bych zřejmé “uplácení” lidí v důchodovém věku. Přišlo mi to naprosto zbytečné, ale bojím se, že to opět bylo zapříčiněno blížícími se volbami.

Závěrem bych chtěl říct, že každý děláme chyby a je důležité si je připustit a poučit se z nich, což věřím, že alespoň někteří z vlády udělají. Všichni bychom byli rádi, kdyby už to skončilo, tak proč protestovat? Přál bych si, aby národ byl jednotný, nechci tím rozhodně říct, aby lidé byli jako ovce, spíš abychom si naschvál nepodkopávali nohy, protože u některých účastníků demonstrace mi přišlo, že to dělají jenom kvůli nenávisti vůči panu Babišovi a jeho vládě. V každém se teď hromadí emoce a občas to prostě bouchne, ale prosím zkuste se nějak ovládat. Kéž by už byl konec. Už nechci žádné násilí a neustálý stres. Chci pohodu a hlavně veselé svátky. Momentálně je to spíše utopie, ale mně nezbývá nic jiného než věřit.

 

Hodnocení: 1/2 = výborně/chvalitebně