Habermannův mlýn

 

Jméno práce: Habermannův mlýn

Slohový útvar: Charakteristika

Přidal(a): Miři

 

 

 

 

 

 

Byl mi zadán úkol, abych charakterizovala postavu z filmu Habermannův mlýn. Natočen je Jurajem Herzem a děj filmu je inspirován skutečným osudem bludovského mlynáře Huberta Habermanna, který ve skutečnosti zemřel jinak než ve filmu August Habermann, a ostatní postavy ve scénáři jsou vymyšlené. Děj se odehrává v obci Bludov v severomoravských Sudetech mezi lety 1938 až 1945, ale ve filmu je vesnice přejmenovaná na Eglau.
K charakteristice jsem si vybrala postavu Augusta Habermanna. Jde o německého bohatého podnikatele, mlynáře a majitele pily, který vede svůj mlýn v Čechách. Mluví perfektně česky, zaměstnává české i německé dělníky, protože před válkou ani během ní lidi ve svém okolí podle národnosti nerozděluje. Za války některé Čechy brání a pomáhá jim, stojí na jejich straně, i kdyby ho to mělo zničit. Je ženatý s Janou, která je židovka, ale zjistí to až několik let po svatbě, když mu to řekne rodinná přítelkyně Marta Březinová. Se svojí ženou mají dceru Melisu. Blízké přátele nachází nejvíce mezi Čechy, proto mi připadá více Čech než Němec.
Je to slušný, charakterní muž i dobrý otec, také je velmi hodný. Nikdy po zaměstnancích nechtěl, aby mluvili německy a aby pro něj za malou mzdu dělali od rána do večera, ale naopak. Je to velmi ohleduplný zaměstnavatel. Úctyhodná je i jeho statečnost. Ta se objevuje, když má napsat na papír 10 Čechů a tím je poslat na smrt, ale napíše místo nich sebe.
Záporné vlastnosti u něj v podstatě nenajdeme, ale když už se nachází v nouzi, tak se  u něj objevují prvky surovosti. Je to vidět ve scéně, kdy uhodí svojí ženu ze strachu, že Němci zjistí, že je židovka, když šla za esesákem Koslowskim, aby zachránila švagra před nástupem do války.
Na této postavě se ukazuje, že svět není vůbec spravedlivý, protože August je nakonec po konci války zavražděn Čechy kvůli vyřizování účtu s Němci. Tady vidíme, že lidem jde spíše o majetek než o spravedlnost. Augustova žena s dítětem a švagr je odsunuta spolu s dalšími Němci do Německa.

 

 

Hodnocení: neuvedeno

Napsat komentář

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.