Charakteristika osoby

 

Jméno práce: Charakteristika osoby

Slohový útvar: Charakteristika

Přidal(a): Petr Polášek

 

 

Charakteristika osoby

Osnova:

1. Představení
2. Vzhled
3. Povahové vlastnosti
4. Záliby
5. Krásný vztah

 

Pro svou charakteristiku jsem si zvolil osobu, která je mi velmi blízká. Paní Magda Pospěchová je mojí tchýní, ale spíše by se dalo říci, že je mojí druhou maminkou. Má padesát osm let a se svým manželem žije s námi v rodinném domku v Kuníně. Poprvé jsem se s ní setkal ve svých šestnácti letech, kdy jsem začal chodit s její dcerou a v současné době mojí ženou Jarmilou. Od první chvíle mi byla oporou, na kterou se můžu vždy spolehnout a právě z toho důvodu jsem si ji vybral pro svou charakteristiku.

Je vysoká 159 cm a je střední postavy. Od doby co ji znám, mívá své hnědé vlasy ostříhané na krátko. Místy jí už prosvítají šediny a tak si je barví. Také její oči lemované krátkými tmavými řasami mají hnědou barvu a zvýrazňují je decentní brýle. Není zvyklá se výrazně malovat, takže jen když jde do společnosti, oživí si je jemnými zelenými stíny a tužkou na oči. Nos nemá nijak výrazný. Její tvář často zdobí úsměv, který dokáže všechny kolem pozitivně naladit. Ráda nosí pohodlné oblečení. V jejím šatníku najdete elegantní sukně, kalhoty, halenky, ale také rifle a trika pro volný čas. Protože je menšího vzrůstu, můžete ji nejčastěji potkat v botách na podpatku, ale ani botasky jí nejsou cizí. Hlavně když se s manželem a psem vydá na procházku po okolí.

Já, moje rodina a všichni lidé, kteří ji znají, si jí velmi váží. Je to milý, chytrý a vtipný člověk, který nezkazí žádnou legraci. Je obětavá, vstřícná a ochotná druhým vždy pomoci, nikdy se však nevnucuje nějakou radou, pokud o to člověk nestojí. V pracovním kolektivu bývala také velmi oblíbená, právě pro své pochopení druhých a nasloucháni jim. Zvláště si cením jejího vztahu ke všem dětem, pro které má vždy nějaké to milé slůvko, úsměv, objetí. Navíc o ní všichni víme, že je výborná kuchařka. Možná proto, že to dělá s láskou. Snad má i nějaké negativní vlastnosti, já jsem si však, za těch bezmála dvacet let co ji znám, žádných špatných nevšiml.

Jejím velkým koníčkem je čtení romantických knih, i když nepohrdne ani jiným literárním žánrem. Ráda jezdí na kole, pracuje na zahrádce nebo si zvelebuje skalku. Jako dítě byla nemocná na srdce, takže nemohla sportovat a tak si to vynahrazuje tím, že je alespoň sportovním televizním fandou. Ze všeho nejvíce se však věnuje svým pěti vnoučatům. Hraje s nimi různé hry, chodí na výlety, ale také dohlíží, aby se učily a plnily si své úkoly. Zastává názor rozmazlovat, ale jen trošinku. Po jejich návštěvě si také užívá zaslouženého důchodu u šálku dobré kávy, příjemného čtení nebo sledováním zajímavého filmu.

Mamka Magda je mi velmi blízká. Vždy se na ní mohu spolehnout, obrátit se pro radu či pro pomoc. Snažím se jí také ve všem vyhovět. S láskou mě přijala do rodiny a vždy se o mě starala jako o své tři vlastní syny. Opravdu bych všem přál, mít takovou skvělou tchýni.

 

Hodnocení: 1 = výborně