Harry Potter – charakteristika

 

Jméno práce: Harry Potter

Slohový útvar: Charakteristika

Přidal(a): Didiarej

 

 

 

 

Harry Potter

Hlavní hrdina stejnojmenných filmů a knih od J.K. Rowlingové se jmenuje Harry Potter, celým jménem Harry James Potter. Harry se narodil 31.července 1980 v Godrikově dole, kde již nežije. Nyní, po smrti svých rodičů bydlí se svou tetou Petunii, strýčkem Vernonem a bratránkem Dudleym Dursleyovými v Kvikálkově v Zobí ulici číslo 4. Ani jeden člen této rodiny Harryho nemá rád a všichni se za něj stydí, jelikož je to kouzelník a oni jsou mudlové, lidé co neumí čarovat, a tvrdí že čáry neexistují.

Harry ve svých jedenácti letech odjel studovat na školu čar a kouzel v Bradavicích. Potkal zde své dva nejlepší kamarády, Rona Weasleyho a Hermionu Grangerovou. Všichni tři se dostali do jedné ze čtyř bradavických kolejí, do Nebelvíru se znakem okřídleného lva s červenozlatými barvami, který označuje statečnost. Harry se ve škole cítí více jako doma než v Kvikálkově.

Oproti ostatním dětem je Harry malý a hubený chlapec se smaragdovýma očima, které měla také jeho matka Lily Potterová. Po otci Jamesovi zdědil uhlíkatě černé vlasy a též jako on nosí na svém větším nose kulaté brýle. Nad očima se klene čelo s jizvou ve tvaru blesku, která ho proslavila tak, že každé dítě i dospělí v kouzelnickém světě zná Harryho jméno. Zůstala mu jako smutná vzpomínka na událost, kdy zlý čaroděj lord Voldemort zabil jeho rodiče a jeho, malé roční dítě, zabít nedokázal. Díky této zvláštnosti je Harry nazýván jako „ Chlapec, který zůstal naživu“.

V každém díle knihy i filmu Harry potvrzuje, jak dokáže být obětavý, milý, nebojácný a přátelský. Je srdečný, chytrý, bystrý, často sám sebe podceňuje, ale je velice odvážný, protože již několikrát zachránil celý kouzelnický svět. Harry je velmi dobrý kamarád a dokáže i nasadit svůj život za život jeho přátel.

Harryho velkým koníčkem je sport famfrpál, ve kterém je opravdu dobrý v pozici chytače, ostatně jeho otec kdysi dávno v Nebelvírském famfrpálovém družstvu také chytal. Naopak co patří mezi jeho horší vlastnosti je neučení se, časté porušování školní večerky, zacož již hodněkrát dostal školní tresty.

Podle mého názoru by byl Harry určitě dobrý kamarád, sama bych ho za kamaráda chtěla. Myslím si, že ho znám velmi dobře, neboť jsem každý film několikrát viděla a každou knihu alespoň jedenkrát přečetla a určitě zase přečtu znovu.

 

Hodnocení: 2 = chvalitebně