Jméno: Ian McEwan
Zařazení: Spisovatelé
Přidal(a): David Hampl
Spisovatel, scenárista, romanopisec, dramatik a filmový producent je držitelem Řádu britského impéria. Mezi jeho nejznámější romány patří Betonová zahrada, za kterou si vysloužil přezdívku Ian Macabre (děsivý, makabrózní, hrůzný Ian). V češtině tohoto umělce označujeme slovy „básník perverze“.
Život
Ian McEwan se narodil 21. června 1948 ve městě Aldershot v Anglii. Tento britský autor získal za svého života mnohá ocenění, jako je Prix Femina étranger, Shakespeareova cena, Man Bookerova cena, Common Wealth Award of Distinguished Service a další. Jeho díla ovlivnili takoví autoři, jako je John Updike, Philip Roth, Viginia Wolfová, Saul Bellow a Franz Kafka.
Tento autor byl vychován jako ateista. Velkou část svého života strávil na Dálném východě, v Německu i severní Africe, kam rodina cestovala společně s otcem, který byl armádním důstojníkem. Mladý Ian studoval na prestižní škole University of Sussex a poté na University of East Anglia – zde byl absolventem kurzu tvůrčího psaní Malcolma Bradburyho.
V roce 1997 se podruhé oženil – jeho ženou se stala Annalena McAfee, redaktorka britského deníku The Guardian. V roce 1999 se soudil se svou první ženou o děti, spor vyhrál, takže získal opatrovnictví nad svými dvěma syny.
V roce 2004 se účastnil večeře s tehdejší americkou první dámou Laurou Bushovou. V tomto roce měl o několik měsíců později vycestovat na autorská čtení do Spojených států, víza mu ale byla odmítnuta. Zachránila ho medializace celé události v britských médiích, kdy byl nakonec do USA přijat a spisovatel dostal také omluvný dopis od vlády USA.
V současné době je členem Královské literární společnosti, Královské umělecké společnosti a také Americké akademie umění a věd. V roce 2000 získal prestižní Řád britského impéria. V České republice se tento autor představil v tomtéž roce, když se zúčastnil Pražského festivalu spisovatelů.
Dílo
Betonová zahrada
Ze čtyř sourozenců se rázem stanou sirotci. Jejich matka zemřela, otec je neznámý. Sourozenci různého stáří se bojí, že budou muset žít v dětském domově, případně, že budou rozděleni. Proto se rozhodnou smrt své matky zatajit. Snaží se, aby se okolí nedozvědělo, že jejich matka nežije a snaží se proto fungovat sami tak, jako by matka byla naživu. Příběh je vyprávěn s psychologickým vykreslením události. Konec je otevřený.
Cizinci ve městě
V novele se nevinní Colin a Mary ocitají v přímořském městě. Jsou ztraceni. Potkají neznámého muže, který je k nim velice přátelský a nabídne jim pomoc. Když si získá jejich důvěru, zavede je na cestu, z níž už není návratu. Příběh je tak děsivý proto, že je reálný a snoubí se v něm nevinnost se zlem.
Dítě v pravý čas
Autor se snaží vykreslit fenomén dětství a existence v širších souvislostech.
Nevinný
Děj se odehrává v roce 1955 v Berlíně, který je rozdělený na východní a západní část. Anglický mladík, zaměstnanec Královské pošty se má podílet na přísně tajné operaci CIA. Měl být vyhlouben tunel do sovětské okupační zóny, kde se měly odposlouchávat telefonní hovory a zachycovat šifrované zprávy. Kromě tohoto úkolu hlavního hrdinu pohltila poválečná atmosféra Berlína. Poznává zde také svou první lásku.
Černí psi
Příběh vypráví o manželství dvou mladých lidí, kteří se brzy po válce nadchnuli pro komunismus. Během svatební cesty se vydají na francouzský venkov, kde je rozdělí nevšední událost. Jejich láska to neunese a pár se rozejde.
Pokání
Třináctiletá dívka touží po pozornosti okolí, a tak ze svého činu obhajuje nevinného. Rozjíždí se události, které vedou až k událostem v průběhu druhé světové války. V tomto období je již hrdinka dospělá a uvědomuje si, čeho se kdysi dopustila. Na závěr života díky svému literárnímu talentu se snaží o pokání.