Téma práce: Jak funguje paměť
Slohový útvar: Úvaha
Přidal(a): Vojtěch Mikulica
Jak skutečně funguje paměť? To je otázka, kterou se lidská rasa zabývá již několik desetiletí a i přesto, že spoustu nejasností se nám povedlo odhalit, tak některé věci nám stále zůstávají záhadou, alespoň pro zatím.
Myslím si, že není debat o tom, zdali je pro nás paměť zajímavým tématem, když vezmeme v úvahu, kolik lidí se touto problematikou zabývá a snaží se dostat zase o další krůček dále v jejím výzkumu. Já bych se chtěl zamyslet konkrétněji nad vzpomínkami, které nám zůstávají v paměti uloženy.
Určitě jste někdy zaznamenali například u starších spoluobčanů, že tvrdí něco ve smyslu, že za komunistů bylo líp nebo že dnešní doba je hrozná. Zamysleli jste se ale někdy nad tím co může být tou příčinou? Nemohlo by na tohle třeba mít vliv to, že za té doby byli mladí? Často neměli tolik zdravotních problémů jako tomu může být v současné chvíli. Řekl bych, že tuto situaci dobře zachytil český spisovatel Michal Viewegh názvem své nejuznávanější knihy, Báječná léta pod psa, ve kterém báječná léta můžeme vnímat jako nejlepší období života a označení pod psa jako dobu, ve které tohle období prožili.
Za další faktor bych považoval jistou možnost vytěsnění nekomfortních vzpomínek, či situací, ke kterému dle mého s postupem času dochází. Věřím tomu, že mozek se takové události snaží automaticky vytěsnit nebo potlačit a je v tom zřejmě poměrně úspěšný. Domníval bych se, že právě tyto skutečnosti se mohly z určité části projevit i v případu Karla Vaše.
To, jak tedy paměť skutečně funguje nám zatím není ve všech směrech známo, ale řekl bych, že je to spíše otázkou času a technologií, než se nám podaří všem záhadám paměti lépe porozumět. Myslíte si, že to ještě bude trvat dlouho? Já bych byl spíše opačného názoru. Myslím si, že to přijde dříve, než by většina z nás očekávala.
Hodnocení: 1 = výborně