Je třeba, aby člověk žil v souladu s přírodou – zamyšlení

 

Jméno práce: Je třeba, aby člověk žil v souladu s přírodou

Slohový útvar: Zamyšlení

Přidal(a): Jíťa

 

 

 

Je třeba, aby člověk žil v souladu s přírodou

Člověk je součástí přírody. Proto je pro něho nejvýš výhodné žít s ní v souladu. Je naším domovským prostředím a má na život člověka přímý vliv.

Navíc nám poskytuje tolik krás k prožívání! Jak moc nás umí rozradostnit pramínek čisté studené vody vyvěrající ze svahu v zapadlém koutě lesa! Jak moc umíme ocenit lesní mýtinu s rozkvetlými bylinkami! Radost nám umí udělat čistý voňavý vzduch, rosnička v mělké vodě rybníka, čapí hnízdo na vysloužilém továrním komíně nebo rozkvetlý keř jasmínu.

Škoda jen, že si takové krásy světa spousta lidí neumí uvědomit. Mnozí z nás už natolik propadli konzumismu, že nepotřebují čistou vodu, čistý vzduch, zelené stromy, hebkou trávu, zdravé potraviny … S neskutečně snadnou lehkostí jsme dali přednost zákeřnému blahobytu, který sebou nese smog, znečišťování půdy, nelegální skládky, otrávené vody, mizení živočišných i rostlinných druhů. Zapomínáme, že s posledním vrabcem člověk ztratí obrovský kus svého životního prostředí. Už si neumíme představit své dny bez auta, supermarketů, pitné vody v PET lahvích, přeplněných skříní, botníků, chemie, saponátů. Pro naši splněnou představu blahobytu umírají ročně tisíce stromů, mladé ani nestačí vyrůst. Neustále potřebujeme nová obchodní centra, parkoviště, dálnice.Mnoha současným rodinám už nestačí jedno auto nebo jedna dovolená v tuzemsku. Naše nároky na život se nám zvýšily bez ohledu na dopady na životní prostředí.

Příroda je mocná, ve spoustě případů si umí poradit s ranami, které jí my, lidé, způsobujeme.Ale už se na mnohých místech světa ukazuje, že ani její revitalizační schopnosti nejsou všemocné. Kéž by se člověk včas vzpamatoval, uvědomil si přímé vazby s přírodou, srovnal s ní svůj životní běh a konečně ji začal ctít.

Protože jinak následujícím generacím připravíme k životu prostředí měsíční krajiny. A to přece nechceme!

 

Hodnocení: 1 = výborně