Josef Urban – životopis

literatura

 

 Jméno: Josef Urban

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Josef Urban je dosud žijící český spisovatel, ale také scénárista, režisér a producent. Z jeho nejslavnějších děl můžeme jmenovat například Habermannův mlýn či Tenkrát v ráji. Josef Urban má ale za sebou také knihu poezie.

 

Život

Josef Urban se narodil v roce 1965 v Zábřehu na Moravě. Studoval na Karlově univerzitě, a to konkrétně Přírodovědnou fakultu. Proslavil se ale také reprezentant Československé republiky ve sjezdu na divoké vodě. Společně s Robertem Kazikem založil společnost Denali, která se zaměřuje na vodácké průzkumy a první sjezdy divokých horských řek. Přitom se nesoustředí pouze na Českou republiku nebo Evropu, tato společnost působí celkem na třech kontinentech světa. A právě z těchto dobrodružných výprav začaly vznikat první dokumentární filmy Josefa Urbana.

Z dokumentárních filmů můžeme jmenovat například Závěť, kterou Urban napsal jako poctu zemřelému příteli, nebo třeba Habermannův mlýn – rodinné stříbro a Ztracené klíče od domova, ke kterým napsal scénář. Dokumenty Kde se valí kameny – Leštinský masakr 1945 a Svědkové zrady jsou díly, ke kterým Josef Urban napsal scénář a také v nich působil jako režisér a producent.

V roce 2008 založil Josef Urban společně s producentem Danem Krzywoněm filmařskou společnost DP FILM. Prostřednictvím této společnosti mohla vzniknou dokumentární dramata Kde se valí kameny – Leštinský masakr 1945, Svědkové zrady a 7 dní hříchů.

Romány, které Josef Urban napsal, jsou: Habermannův mlýn, Čas kdy muži sestupují na zem, 7 dní hříchů a Tenkrát v ráji. Jak si můžete všimnout, na základě těchto románů vznikly také filmy.

Habermannův mlýn a 7 dní v hříchu se obě odehrávají v prostředí Kralického Sněžníku. S mlynářem Habermannem se setkáváme v obou těchto dílech, i když v druhém díle spíše jen okrajově. Taktéž období, do kterého jsou oba příběhy zasazeny, odpovídají. Jedná se o období druhé světové války, respektive následující po druhé světové válce. Oba dva příběhy vypovídají o trochu kontroverzní historii Československa.

 

Dílo

Závěť

Jedná se o dokumentární film, který byl vytvořen roku 1998. Josef Urban v něm vzdává hold svému zahynulému příteli. Tento snímek byl oceněn na několika mezinárodních festivalech.

 

Nejhlubší údolí světa

Tato povídková kniha vznikala ve spolupráci s Robertem Kazikem. Dočkala se celkem tří vydání.

 

Na vlastní nebezpečí

Jedná se o film, ke kterému Urban napsal námět a scénář. Režíroval ho Filip Renč. Tento film je vlastně jakousi autobiografií Josefa Urbana, jako profesionálního vodáka a dobrodruha. Hlavní hrdina se jmenuje Saša a snaží se odhalit záhadnou smrt svého otce. Ten zahynul při sjezdu divoké balkánské řeky. Na raftingové výpravě spolu s dalšími členy skupiny zažijí náročné chvíle, v rámci kterých si budou muset sáhnout až na dno. Budou se muset postavit nejen nebezpečím z přírody, ale také nebezpečím, které jim připraví místní strážci zákona. A jde tu o život.

 

Habermannův mlýn

Toto dílo vyšlo v knižním vydání i jako film, který režíroval Juraj Herz. Za scénář k tomuto filmu získal Josef Urban ocenění v roce 2002: Cena sazky v rámci udílení cen České filmové a televizní akademie. Příběh se odehrává v prostředí Kralického Sněžníku v obci Bludov během druhé světové války a krátce po ní. Jedná se o oblast Sudet. Mlynář Habermann, ačkoli Němec, během války pomáhal českým lidem a měl mezi nimi i mnohé přátele. Po skončení války ale došlo k obecné nenávisti vůči všem Němcům a všemu, co bylo německé – a tedy i umučení a usmrcení Habermanna. Zajímavostí je, že postava Huberta Habermanna se v Sudetech skutečně vyskytovala, ostatní postavy ale nevycházejí ze skutečnosti.

 

7 dní hříchů

Tento román vznikl také jako film v režii Jiřího Chlumského. Vypráví o kontroverzní historii z naší historie. Jedná se vlastně o jakousi detektivku, která se odehrává krátce po skončení druhé světové války. Příběh tak trochu doplňuje dílo Habermannův mlýn, protože i zde se setkáváme s panem Habermannem.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.